„Všude kolem nás se slaví velká osmičková výročí a to je vhodná příležitost připomenout si válečné události jako memento, které je výzvou i pro naši dobu,“ podotkl iniciátor akce Miloslav Záškoda.

Zejména první světová válka velmi výrazně poznamenala osudy mnoha rodin a rodů, které na vesnicích sídlily. Obětí bylo mnoho. „Byli to muži, kteří skutečně prošli frontou, kteří byli v zákopech. Mnozí se nevrátili, rodiny zůstaly neúplné a strádaly. Bylo také velké množství trvale zmrzačených a práce neschopných invalidů. To vše se z paměti vytratilo,“ upozornil Záškoda.

Pořadatelem pietního aktu je Základní škola v Budkově ve spolupráci s obcí a Armádou České republiky. V 16.00 se v pátek 28. září uskuteční mše svatá za padlé vojáky z Budkova, v 17.00 bude následovat pietní akt u pomníku padlých na návsi. Doprovázet jej bude nízký přelet vojenské techniky 22. základny vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou, V 18.30 hodin je na programu přednáška ve velkém sále v restauraci Maják. Petr Beránek z moravskobudějovického muzea pohovoří o roku 1918 jako o konci starého světa.