„Dnes se sejdeme s ODS (přesný název subjektu je Za lepší Budějovice a ODS – pozn. red.) a nabídneme jim variantu třech křesel v radě. My bychom měli taky tři křesla, přičemž trváme na starostovi a místostarostovi. Bude to naše poslední nabídka ódéesce. Kdo obsadí sedmé křeslo, je ještě v jednání,“ informoval ve středu kolem poledního dosavadní starosta Vlastimil Bařinka. Jeho uskupení SOMB získalo ve volbách nejvíc hlasů a osm křesel ve 21 členném zastupitelstvu. Stejný počet mandátů, tedy osm, má i zmíněná ODS. O křeslo v radě stojí kromě lidovců taky komunisté a janderkovci (SNK MB a STO).

Spojení SOMB a ODS by znamenalo utvoření široké koalice. A zřejmě uklidnění situace v zastupitelstvu, které bylo v posledních letech místem sváru vedení města a opozice, v níž byli ODS a lidovci.

„Mám s panem starostou odpoledne jednání. Varianta tří radních pro nás je jednou z variant a je schůdná. Pokud by tedy v radě měli zastoupení jednoho člena i lidovci a pokud by SOMB trval na starostovi a místostarostovi. Jednání o tom všem ovšem pokračují, je třeba mluvit i s KDU-ČSL, protože na jejich úkor my bychom měli tři radní,“ sdělil lídr kandidátky Za lepší Budějovice a ODS Jan Švaříček. Zmínil také, že Vlastimilu Bařinkovi navrhne variantu dvou místostarostů s polovičními úvazky a rozdělenými kompetencemi.

Pokud se dnes, tedy ve středu 31. října bařinkovci a ODS nedohodnou, přiklání se dosavadní starosta Bařinka k tomu, domluvit koalici na původním půdorysu, tedy SOMB, KSČM a janderkovci. Dohromady dají těsnou většinu 11 křesel.

Vyznamenaní policisté.
Policisté zachránili život školákovi, který se pokusil o sebevraždu