S takovou myšlenkou přišel starosta osmitisícových Moravských Budějovic Vlastimil Bařinka: „Je to zatím opravdu pouze úvaha, kterou jsem sdělil na radě města. Dostal jsem se nedávno do čilé diskuze místních lidí, kteří mi řekli, že by nebylo od věci se tímhle začít důkladně zabývat.“ Chtěl by se sejít s autodopravci a celou věc důkladně probrat.

„Vezměte si, že ráno přijedou do města autobusy, které dovezou lidi do práce a děti do školy. Pak ale nastává situace, kdy třeba kolem desáté nic nejede, přitom by se ledaskdo rád dostal z nákupů či od lékaře domů. A ředitelé škol mi zase říkali, že když přespolní školáci a studenti nestihnou autobus okolo půl třetí, musejí v Budějovicích čekat do pěti šesti hodin. I to by se vyřešilo,“ doplnil Bařinka.

Podle něj úplně prvotní úvaha zní takto: jezdily by tři autobusy, lístek by byl za jednotnou cenu. V Budějovicích by byly čtyři až pět zastávek. Autobusy by zajížděly do Vescí, Lažínek, Častohostic, Nových Syrovic, na Kosovou, do Jakubova, Litohoře, Lukova, Vícenic nebo do Lažan.

„Samozřejmě je potřeba vzít v úvahu zimní údržbu na některých silničkách. Taky je důležité zvážit, až do jaké případné ztráty by bylo možné jít. Pokud by byla příliš vysoká, dejme tomu padesát tisíc měsíčně, pak to nemá moc smysl. Zádrhelů by to určitě mohlo mít víc, uvidíme. Rád bych se brzy setkal se starosty a předsedy osadních výborů, abychom se o tom pobavili,“ konstatoval Bařinka.

Inspirace v Bystřici

Na radě města zmínil pro ilustraci město Bystřici nad Pernštejnem, kde městskou dopravu mají. „Naše město je hodně rozlehlé. Máme vysoutěženého autodopravce, který jezdí jedním nízkopodlažním autobusem po Bystřici, v níž je víc než dvanáct zastávek, a do dvou místních částí. Lístek má jednotnou cenu deset korun, důchodci jezdí zdarma,“ popsal bystřický místostarosta Josef Vojta.

Radnice dává autodopravci ročně na provoz 450 tisíc korun. On si nechává peníze z jízdného a hradí si náklady. Město čas od času zkontroluje vytíženost linek, případně se domluví na úpravách v jízdním řádu. „Lidi jsou u nás s touto službou spokojení,“ dodal bystřický místostarosta Vojta.