Díky nové směrnici budou mít pracovníci radnice i veřejnost k dispozici pravidla, podle kterých se úředníci mají při jednání s občany řídit.

Kodex se skládá ze dvou částí. V první polovině jsou shrnuty činnosti, kterých by se zaměstnanci měli vyvarovat. Jedná se například o zneužití úředního postavení či o politickou nebo veřejnou činnost, která by mohla narušit důvěru občanů v úředníkovu nestrannost.

Vhodné oblečení

Druhá část se zaměřuje na zásady chování a vystupování ve vztahu k občanům a veřejnosti. Tento úsek stanovuje postup, jak se mají úředníci představovat do telefonu, jak mají jednat s klienty a jak se vhodně obléci.

„Na tom jsem trval. Setkal jsem se totiž se zaměstnanci, kteří se po radnici promenádovali v bermudách a v pantoflích. Uznávám, že je takové oblečení pohodlné, přijatelné ale není,“ zdůraznil starosta Velkého Meziříčí Radovan Necid.

Na meziříčské radnici podobná psaná pravidla doposud neexistovala, ale v rámci republiky není obdobná směrnice ničím novým.

Inspirace jinde

„Inspirovali jsme se již existujícími kodexy, v mnohém jsme je doplnili. Naopak některé věci jsme zmírnili, protože se nám zdály už hodně přísné,“ sdělil starosta Radovan Necid.

Co novince radnice říkají místní? „Z hulváta kus papíru slušného úředníka neudělá. Ale je to dobře. Stanovit kodex měli na úřadě už dávno,“ nechala se slyšet Jarmila Drobná. Etický kodex pracovníka Městského úřadu Velké Meziříčí začne platit od prvního dubna a lidé mají možnost se s ním seznámit na webových stránkách města.

Etický kodex*

Zaměstnanec, přicházející do styku s klienty, nosí formální oblečení.    Toto formální oblečení s převažujícími prvky společenského oděvu je požadováno zejména při důležitých jednáních a společenských akcích a předpokládá se u všech zúčastněných, zejména však vedoucích. Výjimku tvoří jednání v terénu na místních šetřeních apod.
Za nevhodné se považuje zejména:
- sportovní oblečení, seprané džínsy, sportovní trička,
- módní výstřelky, nepřiměřené množství šperků, viditelný piercing, viditelné tetování, špinavé a poškozené oblečení apod.
- pánské domácí pantofle, sportovní obuv

* výběr z Etického kodexu pracovníka Městského úřadu Velké Meziříčí

LUCIE KUČEROVÁ