„Původně tady byly tři velké studny. Občané měli od roku 1949 vybudované zásobování, kdy si sami provozovali vodovod. Byla tady dvě taková vodovodní družstva,“ přiblížil situaci starosta obce Miloslav Vecheta.
Staré velké studně nahradil vrt, z kterého teče přes půl litru za vteřinu. „Pro nás je nevyčerpatelný,“ doplnil.
„Došlo ale na problém, že je to hromadné zásobování. Přišla hygiena a zkrátka dosavadní způsob zásobování není možný. Nebyla zabezpečena kvalita vody,“ vysvětlil Vecheta. Obec proto místní vodovod asi před rokem převzala do své správy.
Plyn unikne do vzduchu ve věži
Ukázalo se však, že ve vodě je zvýšené množství radonu. Obec se proto musela pustit do stavby odradonovacího zařízení.
„Teď to obezdíváme a na to se postaví zařízení úpravny. Voda, která se vyčerpá z vrtu, přejde přes odradonovací věž, kde se praktický provzdušní. Tím dojde k úniku radonu, který ventilátor fouká ven, do vzduchu,“ popsal starosta technologii.
„Já jsem se sem přivdala před 10 lety z Kojetic. Bereme vodu z místního vodovodu, žádnou nevozíme, ani nekupujeme, jenom nějaké minerálky. Zatím žádné zdravotní problémy nejsou. Tak teď to snad bude lepší,“ vyjádřila se prodavačka Petra Černá, členka zastupitelka obce.
Zařízení na odradonování pitné vody zaplatí obec z dotace.
Stát plně hradí celou akci za více než 2,2 milionů korun. Podle slov starosty by si Babice takovou investici bez přispění státu nemohly dovolit.