Na vině je uzavírka kvůli výstavbě kanalizačního řadu v Nové Vsi, která se nachází na cestě. Lidé tuto obec nyní musejí objíždět buď přes Račerovice a Číhalín, nebo přes Petrovice a část Okříšek. „Všiml jsem si, že někteří kolegové přesedlali na autobus, ten totiž přes Novou Ves může projet po vlastní objízdné trase. A někteří zase sedli na kolo. Ti se většinou cestou domů vykoupou ve Vápence v Nové Vsi,“ dodal ještě Krátký.

Lom Vápenka je totiž vyhlášeným přírodním koupalištěm v bývalém lomu, kde je i hospůdka a možnost ubytování. Cyklisté se sem od Třebíče stále dostanou zcela bez problémů, na kole se přes Novou Ves projet dá.

Voda v lomu v Horní Cerekvi je křišťálově čistá. Hygienici jí  však ke koupání nedoporučují.
Deset tipů na levné koupání na Vysočině: kde za vstup do vody nemusíte platit

Uzavření Nové Vsi překvapilo Vlastu Slámovou. Ta je ředitelkou firmy Alfa in, která v přibyslavickém průmyslovém areálu sídlí. „Dozvěděli jsme se to jen několik dní před uzavírkou. Příjezd kamionů k nám to až tak neovlivnilo, ty stejně většinou jezdí přes Okříšky. Problém to tedy spíš dělá zásobovatelům s dodávkami a samozřejmě i zaměstnancům. Už jsme si na to ale po těch pár dnech celkem zvykli. Říkám si ale, proč bude ta uzavírka trvat tak dlouho,“ zamyslela se Slámová.

Nová Ves má být totiž neprůjezdná až do 31. října. Podle tamního starosty Antonína Koneckého se obec možná podaří zprůjezdnit dříve. „Snad bude hlavní část prací hotová do konce prázdnin. Pak by se práce mohly ze silnice přesunout jinam a obec by opět mohla být průjezdná. Zvažujeme také, že po čtrnácti dnech by snad mohlo být možné pustit autobusy částí obce,“ uvedl Konecký s tím, že výraznější zdržení autobusových spojů ale neznamenal ani nyní, kdy autobusy musejí jezdit z Petrovic přes Rezkův mlýn a odtud do okrajové části Nové Vsi, kde vznikla náhradní zastávka.

Kanalizaci napojí do čističky pod Třebíčí

Starosta zároveň vysvětlil, co přesně v Nové Vsi dělají. „Stavíme tu splaškovou kanalizaci, ale nikoli s čistírnou odpadních vod. Napojíme se na kanalizační systém v Račerovicích. Odtud splašky míří do velké čistírny pod Třebíčí,“ objasnil Konecký.

Ilustrační foto.
Třebíč bude mít více pitné vody, vznikne úpravna napojená na nové vrty

Podle ředitele Vodárenské akciové společnosti Jaroslava Hedbávného je tento postup adekvátní. „Nová Ves je od roku 2020 členem Svazku Vodovody a kanalizace. Umožňuje jí to tedy připojit se na severní síť vedoucí právě přes Račerovice a třeba i Okřešice či Budíkovice, které také využívají čistírnu odpadních vod v Třebíči. Je to tak lepší. Malé obce nemusejí stavět své vlastní malé čistírny. Velká čistírna je navíc většinou kvalitnější, než bývají ty malé,“ sdělil Hedbávný.