„Volím komunisty, pro EU moc nejsem, však vidíte, jak to celé dopadá,. Otázka kolem ní je docela sporná, v televizi totiž říkali, že kdo v unii není, co vyrobí, neprodá. Tak těžko říct, kde je pravda,“ zamyslel se. Hned za ním se postupně trousili další voliči.

Vladislav měla v roce 2014 v evropských volbách lehce nadprůměrnou účast 20,29 %. „Sedávám ve volební komisi často. Tyhle volby bývají při sčítání hlasů jednoduché, nejhorší jsou komunálky, kde se hodně kroužkuje,“ sdělil svou zkušenost místopředseda volební komise Marek Chalupa.

Předseda komise Martin Babuněk překontroloval pečeti i na přenosné urně. Co kdyby si někdo z hůř pohyblivých obyvatel městysu zatelefonoval, že chce, aby za ním někdo z komise s urnou přijel?

„Nejvíc voliči chodí od autobusu, když jedou z práce. A pak tu pravidelně bývá skupinka za pět minut dvě v sobotu. Těsně před koncem," odhadl Marek Chalupa.

Při kontrole občanských průkazů se občas stane, že je některý neplatný. Anebo se majitel dozví, čeho si nevšiml - že mu platnost zakrátko končí. "A taky už se stalo, že jedna babička strčila do urny s obálkou i občanku. S hrůzou se pro ni vrátila. Musela si ale počkat 24 hodin, než jsme ji mohli vydat," vzpomněli si Vladislavští na jednu z historek.