Brzy k nim začnou přibývat další příznivci Miloše Zemana. V městysi jich není málo, prezident přijel právě kvůli nim. Najde se i hrstka odpůrců, přišli se sovětskou vlajkou a postávají ve stínu na druhé straně silnice.

Mikrofonu na malém pódiu se ujímá moderátor Štěpán Škorpil. „Když vidíte tady to čapí hnízdo, nenapadá vás něco? Připravte si otázky,“ vyzývá shromážděné, kterých začne s přibývajícími minutami rychle přibývat. Pak už vzduch rozříznou majáky policejních sirén a od Třebíče přijíždí kolona osmi černých limuzín. „Už je vidět! Tamhle v tom autě sedí,“ raduje se jedna z místních žen.

Prezidentská návštěva ve Vladislavi | Video: Deník/Luděk Mahel

Hlava státu si pochvaluje, že ve druhém kole prezidentské volby získala ve Vladislavi 69 procent hlasů. „Velice si toho vážím a děkuji,“ říká. Pochválí i místní zastupitele, kteří sestavili koalici ze všech kandidujících stran. Parlamentní politici by si z nich podle něj měli vzít příklad.

Pak už nastává čas pro dotazy. Mikrofonu se ujímá muž, který si obšírně naříká na fotbalové rozhodčí a ovlivňování zápasů. „Na rozhodčí si stěžují v každé zemi,“ snaží se z otázky vybruslit prezident. Nespokojenec se ale nevzdává. Ví prý o jedné africké zemi, kde prezident nechal nekvalitní rozhodčí pozavírat. „Dovedu si představit variantu, zápas zopakovat a rozhodčího sníst,“ zavtipkuje Miloš Zeman. Lidé se smějí a tleskají.

„Koho ze současné politické scény byste si představoval jako svého nástupce?“ ptá se poté místní rodačka. „Ty, kdo budou kandidovat a dostanou ve druhém kole, tak jako já, nejvyšší počet preferenčních hlasů,“ zní odpověď. „Přál bych si, aby to byl profesionální politik,“ dodává ještě Miloš Zeman. A přidává anekdotu o neschopném lékaři a pacientovi na operačním stole, kterou opět místní lidi pobaví.

Po chvíli moderátor ohlásí konec setkání. Prezident se ještě podepíše do pamětní knihy, přiváže stuhu na prapor městyse a převezme dárky od starosty Jana Havleny; tyrkysovou kšiltovku a pivo z místního pivovaru. Lidé se pomalu rozcházejí, vedro je úmorné. Několik nejvěrnějších příznivců ještě vyčkává, aby viděli Miloše Zemana nasedat do vozu. Prezidentská kolona se poté rozjíždí a pokračuje dál. Místní si sdělují své dojmy. „Viděli jsme krásně, byli jsme hned vpředu. Teď si jdeme dát meloun,“ loučí se žena s dcerou a spěchá z místa rozpáleného žárem. Teploměr tou dobou ukazuje 35 stupňů Celsia.