Smutek a utrpení minulých měsíců a týdnů, které má Ant, jeden z mnoha opuštěných psů, za sebou.

Nemůže chodit, proto ho šéf psího útulku Petr Ondráček nosí v náručí. „Má nadvakrát operovanou nohu. Už brzy snad bude v pořádku,“ doufá Ondráček.

Chundelatý kříženec německého ovčáka Ant je v třebíčském útulku dva roky. Tehdy jej lidé nalezli hladového a žíznivého u Hypernovy.

Již tenkrát měl problémy se šlachami. Pak jen stačilo, aby jednou špatně došlápl, a zlomil si pravou přední tlapku. Musel stejně jako člověk na operaci, po které mu v tlapce zůstala kovová destička a několik šroubů. Neposedný Ant však nedal své zraněné končetině čas, aby se mohla uzdravit. V péči veterinářů se záhy ocitl znovu a opět musel na další operaci. Dnes polehává ve svém kotci s krunýřem kolem krku, to aby si nemohl hojící se ránu rozkousat. A zdá se, že tohle trápení přečká, stejně jako musel přečkat všechna předchozí.

Antův osud sdílí v třebíčském útulku u baziliky sv. Prokopa desítky dalších zvířat. Jen od počátku roku se sem dostalo 102 psů a tucet koček. Pro některé z nich si přijdou majitelé, jimž se psi zaběhli. Těm zbývajícím hledají zaměstnanci útulku náhradní péči. Nové pány letos nalezlo bezmála pět desítek čtyřnožců.

Patří mezi ně i štěňata z krabice, kterou kdosi koncem června nechal před útulkem. Ten, kdo ji ještě za tmy položil na zem, z ní pečlivě odstranil všechny nálepky, podle kterých by jej snad mohl někdo identifikovat. „Všechny čtyři křížence se nám podařilo umístit. Ne vždy se to ale podaří,“ podotýká Ondráček.