„Stavebnictví je v útlumu dva až tři roky zpětně," řekl majitel třebíčské stavební firmy Stanislav Bourek.

Jako „velmi těžký" označil minulý rok také ředitel hrotovické firmy V-stav Bronislav Vala. „Myslím si, že každý následující rok bude těžší než předešlý. Stavebnictví je obor, ve kterém se nejvíc projevuje hospodaření státu, a je to obor, kde je nejjednodušší škrtat peníze. Ze stavebnictví se odeberou desítky miliard, o práci přijdou desítky tisíc lidí, ale je to věc a zodpovědnost zaměstnavatelů. A nikoho to nezajímá," stěžoval si Vala.

Jednou z věcí, která rovněž komplikovala situaci ve stavebnictví v loňském roce, byla dlouhá zima.

„Zima byla dlouhá až téměř do konce dubna. Sezonu jsme začínali až v květnu. Zakázek jsme měli celkem dost. Nebyla nouze, že bychom měli nějaký výpadek. Takže pro nás se dá říct, že loňský rok byl srovnatelný, jako kdyby útlum nebyl," popsal situaci Bourek.

Potíže loni nezaznamenal majitel třebíčské stavební firmy Jiří Vrba. „Nevím, jak se daří ostatním firmám, pro nás to byl naprosto standardní rok. Nemáme žádný problém," řekl.

Firmě V-stav se povedlo splnit vše, co chtěla. „Co se týká naší firmy, tak byl loňský rok v tomto ohledu srovnatelný s předešlým," poznamenal Vala.

Co však nejen jeho firmě práci ztěžuje, jsou zvyšující se nároky a tlak okolí. „Je to velmi vysilující. Kdybych to řekl nadneseně: Než pošlete dělníka, aby položil cihlu, živí se na tom měsíc pět lidí. Zpracovávají stovky stran o tom, jak se to má dělat," posteskl si ředitel stavební firmy.

Horší roky nezažívají pouze firmy na Třebíčsku, ale jde o problém celé republiky.

„Stavebnictví prožívá stále velmi zlé časy. V listopadu se objem stavebních prací opět smrštil, přičemž nejvíce strádá pozemní stavitelství," poznamenala analytička Raiffeisenbank Helena Horská, po-dle které stavebnictví trpí nedostatkem velkých státních zakázek.

Černě situaci vidí také prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Václav Matyáš. Ten upozornil, že české stavebnictví propadá už šestým rokem.

Varovný je nejen meziroční pokles stavební výroby šest procent," zdůraznil Matyáš, podle nějž bude i letošní rok pro české stavebnictví rokem nepříznivým.

Určitou naději Matyáš vidí v podepsané koaliční dohodě, v níž nachází velkou řadu prorůstových opatřeních, které svaz dlouhodobě prosazuje. „Očekáváme tedy s jistou dávkou optimismu, že budou také promítnuty do programového prohlášení budoucí vlády," podotkl Matyáš.

Zlepšení?

Podle něj však budoucí vládě nezbývá moc prostoru pro prorůstová opatření v oblasti investiční výstavby.

Ve zlepšení doufají také majitelé stavebních firem na Třebíčsku. Příliš v něj ale nevěří. „Nevím, zda se to tento rok vzpamatuje, ale co se týče naší firmy, tak od jara již nějaké zakázky máme. Není to na nějaké vyskakování, ale spíše na přežití," řekl Stanislav Bourek.

Stavební produkce od počátku roku 2013 do konce loňského listopadu klesla ve srovnání se stejným obdobím konjunkturního roku 2008 o 25,9 procenta. Vyplývá to ze statistik Českého statistického úřadu.