Utajovaný nadměrný náklad po více než šesti týdnech dorazil na místo určení. „Celkem čtyři obří palivové nádrže už jsou v jaderné elektrárně Hinkley Point ve Velké Británii. Nádrže budou sloužit jako zásobník na palivo k záložním diesel agregátům a budou tak jednou z nejdůležitějších částí celého bezpečnostního systému elektrárny,“ uvedla Mico Group ve svém sdělení.

Rozměr každé z nádrží je 10 krát 6,5 krát 6 metrů. Jejich prázdná hmotnost přesahuje 65 tun a objem je 220 metrů krychlových. Pro představu se jedná o velikost srovnatelnou s objemem téměř 18 zahradních bazénů o průměru čtyři metry a hloubce jednoho metru.

Zámek v Náměšti nad Oslavou.
Zámecký adventní koncert nabídne laskavou barokní hudbu

„Doposud jsme v našich závodech v Kramolíně a Hrotovicích vyrobili obrovské tepelné výměníky, kondenzátory, tlakové nádoby a další díly pro elektrárny ve Francii, Turecku, Velké Británii, Nizozemí, Irsku, Švýcarsku, Rusku, Turkmenistánu nebo Uzbekistánu. Žádný z výrobků ale nebyl tak velký a objemný, jako tyto bezpečnostní nádrže. Jejich výroba trvala déle než osmnáct měsíců a na každé z nich byly odvedeny desítky tisíc hodin práce našich lidí,“ říká majitel MICo Group Jiří Denner.

Transport samotných nádrží se připravoval déle než půl roku a byl logisticky extrémně náročný. Z bezpečnostních důvodů byl rozdělen na dvě etapy a byla nutná součinnost policie, silničářů i energetiků. Pozemní převoz zajišťovaly čtyři tahače s délkou přes 35 metrů a každá ze souprav vážila až 120 tun. Do přístavu v Bratislavě přijel celý konvoj po týdnu a dalších pět týdnů trvala cesta do přístavu u jaderné elektrárny Hinkley Point.

Ilustrační foto.
Betlém doplní dřevěná pololežící kravička. Lidé ji uvidí za rok

„Výrobky, které u nás klienti objednávají, jsou originály, žádná sériová výroba. Navíc musí splňovat nejpřísnější kritéria, protože i ta nejmenší nedokonalost může mít dalekosáhlé důsledky. Při výrobě těchto nádrží byly podmínky ještě přísnější a zástupci klienta proto byli v naší fabrice prakticky po celou dobu výroby a kontrolovali si každý detail technologického postupu,“ zmínil Denner.

Přístup klientů ovšem plně chápe. „Není se čemu divit. V případě krizové situace je využití diesel agregátů pro zajištění bezpečnostních systémů elektrárny Hinkley Point klíčové, všechno musí fungovat na sto procent a prostor na chybu není vůbec žádný. Ale vyrobit 65 tun velkou nádrž s přesností na mikrometry je velká frajeřina a celý tým MICo si zaslouží velký respekt,“ dodal Jiří Denner.

Vůz policie - ilustrační foto.
Na tři dcery muž neplatí výživné