Sbor dobrovolných hasičů v Petrovicích vznikl v roce 1936. Během obsazení republiky se sbor nemohl vyvíjet a k znovuobrození v oblasti odborné i kulturní došlo až po osvobození. Tehdy se sbor pustil do vybudování kulturního domu, který se v Petrovicích dodnes používá.

O příkladné práci sboru svědčí i vybudovaný hasičský areál, který se stal krajským areálem Kraje Vysočina pro pořádání soutěží v požárním sportu. Po několik let se petrovický areál stal dějištěm Extraligy České republiky v požárním útoku. „Kromě toho zde již několik let po sobě pořádáme okresní i krajské postupové soutěže pro děti i dospělé a desátého září se bude konat závod zařazený do třebíčské okresní ligy Memoriál Josefa Honse," podotkl člen Sboru dobrovolných hasičů Petrovice Michal Krejčí.

Sbor se může pochlubit i kvalitními sportovními družstvy. Soutěží v požárním útoku a sportu se Petrovičtí účastní od konce 50. let a po celou dobu se udržují na předních příčkách celorepublikového hodnocení. Nejprestižnější je bezesporu čtyřnásobné vítězství Extraligy České republiky v požárním útoku v letech 2000 až 2003. V současné době má sbor dvě družstva, která se aktivně účastní soutěží v požárním sportu.

Sbor dobrovolných hasičů Petrovice letos oslaví 80 let od svého založení. Oslavy se budou konat v sobotu. Program oslav je bohatý. Vše začne ve 13.00 slavnostní mší svatou za hasiče, následně bude vysvěcen hasičský prapor.

„Organizační přípravy na oslavu probíhají už několik měsíců předem. Hlavní bod této oslavy bude vysvěcení nového hasičského praporu, na který se pořádala veřejné sbírka," okomentoval člen petrovických hasičů Michal Krejčí.

Po vysvěcení bude následovat hasičský průvod obcí až do hasičského areálu. Od čtrnácti hodin se příznivci petrovických hasičů mohou těšit na posezení s dechovou hudbou Horané. Večer pak bude probíhat taneční zábava se skupinou Sádlo v pohybu.

Ivana Říhová