Poslední hlasy v anketě Strom roku přibyly na konta finalistů před nedělní půlnocí. A nyní se sčítají hlasy.


V posledních zveřejněných průběžných výsledcích z počátku října se Velký javor, který roste nedaleko Věstoňovic na Třebíčsku, držel na výborné třetí pozici. Všechno se však v posledních deseti dnech ankety mohlo ještě výrazně změnit.


„Převážná většina vyplněných hlasovacích archů doráží pravidelně až v posledním týdnu hlasování. Celkový počet hlasů se pak vždy navýší až k padesáti tisícům. Celkové pořadí se tak určitě ještě hodně změní,“ řekla koordinátorka ankety Hana Rambousková.


To potvrzuje i Hana Koutná z odboru životního prostředí MěÚ v Třebíči, kde také bylo možné archy podepsat. „Od nás v posledním týdnu putovalo na adresu ankety třináct set hlasů. A činily se i další obce a organizace,“ uvedla Koutná.


Jak v soutěži Velký javor dopadne, se dozvíme až na slavnostním večeru 20. října v rámci brněnského festivalu Pod jednou korunou aneb Brněnský týden pro stromy.


To, zda Velký javor napodobí Lípu na hradě Sádek, která vyhrála před čtyřmi lety, však není podle Hany Koutné to nejpodstatnější: „Za úspěch považuji už samotnou účast ve finále, kam musela strom poslat porota složená z odborníků. Teď už je to jen o tom, kolik se komu podaří sehnat hlasů. Radost budeme mít z jakéhokoli umístění.“