„Mohu potvrdit, že předseda ÚOHS Petr Rafaj v minulém týdnu zamítl svým druhostupňovým rozhodnutím rozklad města Třebíče proti prvostupňovému rozhodnutí, v němž byla za porušení zákona o veřejných zakázkách uložena sankce ve výši 1,5 milionu korun," informoval mluvčí ÚOHS Martin Švanda.

Vedení města však s rozhodnutím nesouhlasí a připravuje správní žalobu ke Krajskému soudu, ve které navrhne zrušení rozhodnutí v celém rozsahu. „Předseda ÚOHS se nevypořádal s argumenty města obsaženými v rozkladu, a město proto považuje rozhodnutí za nezákonné," reagovalo vedení města v tiskové zprávě.

Úřad to však vidí opačně. „Předseda ÚOHS v rozkladovém řízení vypořádal a zamítl všechny námitky zadavatele," odvětil Švanda.

Čím chce město argumentovat?

Rozhodnutí ÚOHS nijak nepřekvapilo opozičního zastupitele Jaromíra Baráka (Třebíč občanům!). „Město nemělo žádné relevantní argumenty, kterými by se mohlo bránit. V jejich argumentaci nebylo nic, co by úřad již v prvoinstančním rozhodnutí nepojednal," řekl Barák.

A šanci podle něj v takovém případě nemá ani správní žaloba, kterou město chystá. „Je otázka, čím chce město argumentovat. Pokud podobně, jako v článku uveřejněném na webu, tak mám obavu, že úspěšné nebude. Právní žaloba povede pouze k tomu, že se zvýší náklady. Město zaplatí nejen pokutu, ale i soudní výlohy," myslí si Barák.

ÚOHS vedení města vyčítá především požadované kryté stání pro autobusy, které považuje za diskriminační. Ve svém prvoinstančním rozhodnutí to dokládá také dotazováním dalších dopravních firem, které ve třech případech uvedly, že to byl jeden z důvodů, proč se do výběrového řízení nepřihlásily. Čtvrtá firma uvádí, že se s podobným požadavkem dosud nikdy nesetkala.

Čtěte také: Třebíč dostala za zakázku na městkou dopravu pokutu 1,5 milionu