Ve finále má jít o „úhlednější“ prostor s pěknou zelení i mobiliářem a opravenými cestami. „Projekt se dotkne prostoru počínaje zámeckým nádvořím až po konec směrem k ulici U Obůrky. Je v tom zahrnuté i prostranství směrem k řece - terasy a Podzámecká niva včetně části po lávku na koupaliště Polanka,“ vysvětlil třebíčský místostarosta Pavel Janata.

Vše je připraveno, aby mohla být dokončena projektová dokumentace a radnice pak mohla požádat o stavební povolení. Předcházel tomu vznik studie, do které výrazně promlouvali památkáři a odborníci na krajinotvorbu.

„Přibude drobný mobiliář, osvětlení hlavní pěší trasy z Nehradova až do města. Na Podzámecké nivě vzniknou schody k řece, budou široké několik metrů a má jít o lepší přístup k vodě, aby si třeba lidé mohli v letních dnech smočit nohy,“ prozradil pár detailů Janata.

Lesní pěšina směrem k Polance, kde je náročnější terén, se nechá víc prosekat, udělají se její vysprávky. Celá řada ještě životaschopných dřevin zůstane zachovaná. Někde přibudou stromy či keře. „Nepůjde však o razantní proměnu zeleně,“ upozornil místostarosta.

Kolik to celé bude stát, nelze v tuto chvíli říct, protože ještě není hotový projekt. Získat stavební povolení nebude jednoduché - nejedná o standardní stavbu a i u těch jde o běh na dlouhou trať. Teprve potom bude možné začít s obnovou celého území v těsném sousedství památek v UNESCO.