„Odboráři v Unipletu dopadli špatně. Teď odhlasovali, že prodají dvě chaty na Vranově a stanový tábor Lavičky u Kozlan. Je to ve fázi odhadu,“ popsal nelehkou situaci šéf odborářů Unipletu Josef Benáček.


Daleko horší je podle něj to, že Uniplet dluží lidem na výplatách. „Nejprve přestali vyplácet mzdy a pak došlo i na rušení objednávek,“ posteskl si.


Z někdejšího počtu 140 zaměstnanců podle jeho slov zůstalo ve firmě jen patnáct placených pracovníků. „Už tam zbyli jen čtyři dělníci, co dělají výrobu náhradních dílů. Ostatní jsou doma, zaevidovali se na úřadě práce. Nedostávali za červenec a srpen výplaty ani odstupné. Teď řeší odboráři vyplacení mezd s odborovým právníkem,“ okomentoval aktuální dění Benáček.


Pletařská firma dluží výplaty


Podle ředitele třebíčského úřadu práce Vojtěcha Vymětala se do jejich evidence nezaměstnaných začátkem října přihlásilo 53 pracovníků Unipletu.
Že situace není růžová, bylo znát už v průběhu celého roku, kdy z dříve slavné pletařské firmy odcházel velký počet lidí.

„Tím, že firma přešla do reorganizace, nemohou zaměstnanci ani po úřadu práce chtít vyplatit mzdy,“ objasnil šéf odborářů Unipletu. Podle informací Deníku se chtějí zaměstnanci obrátit i na ombudsmana. „Myslím, že to nic neřeší. Ombudsman může maximálně něco doporučit, ale mzdy lidem stejně vyplatit nemůže,“ namítal Benáček.


Přibylo i absolventů škol


Zatímco začátkem října do evidence nezaměstnaných přiblývalo lidí z Unipletu, postupně se začali odhlašovat absolventi škol, kteří v září do evidence ve velké míře přibyli.


„Jen koncem srpna jsme evidovali 437 absolventů, koncem září jich už bylo v evidenci 623,“ prozradil ze statistiky analytik třebíčského úřadu práce Ivan Mužík.


Mezi nezaměstnanými absolventy škol byla nejpočetnější skupina osob s vyučením. Šlo o 221 absolventů, převážně z oborů gastronomie, strojírenství a stavebnictví. Velkou skupinou nezaměstnaných bylo v září i 115 středoškoláků s maturitou.


Bez práce se ocitla i čtyřicetihlavá řada lidí s titulem Bc. a vzděláním zejména v oblasti ekonomie.