Na mimořádnou podívanou se k Horáckému moři, jak se přehradě také říká, sjely o víkendu podívat stovky lidí, z nichž mnozí k poznávání zdejších krás využili i plavbu lodí Horácko. „Přemýšleli jsme, kam vyrazit na nedělní výlet, a napadla nás přehrada. Je to opravdu pěkný zážitek, člověk vidí mnohá známá místa zase z jiného pohledu,“ sdělila Markéta Havlová, která na lodi plula se svým manželem a malým synkem.

Nový obecní úřad v Mastníku
Mastník má nejnovější obecní úřad na Třebíčsku. Podívejte se

Dalešická přehrada

* Hráz přehrady je sypaná a se svými sto metry výšky je druhou nejvyšší hrází tohoto typu v Evropě.
* Nádrž pojme přes 127 milionů metrů krychlových vody.
* Maximální hloubka je 85,5 m (nejvíce v ČR)
* V hrázi je elektrárna, jejíž turbíny mají celkový výkon 480 MW.

Přehrada je přečerpávací, a proto na ní hladina klesá a stoupá poměrně často. Většinou se však jedná jen o metr či dva. Nyní ale do plného stavu schází zhruba šest metrů vody. Turisté tak mají možnost vidět různá skaliska či pařezy, které se za běžných podmínek ukrývají v hlubinách. Podle kapitána Horácka Milana Jahody však v neděli již bylo patrné, že hladina zase stoupá. „Přítok jsou asi tři kubíky, kdežto odtok jeden kubík, tak už je to znát,“ potvrdil Jahoda.

Nebude-li opravdu pěkné počasí, výletní loď si teď pár dní odpočine. Určitě však znovu vypluje za necelé dva týdny. „Chystáme Martinskou plavbu, ta bude i s občerstvením. Poté vyplujeme 17. listopadu, 26. a 31. prosince a na Nový rok,“ uvedl kapitán.