Ústavní soud však jejich stížnost zamítl. „Napadenými rozhodnutími nebyla porušena tvrzená ústavně zaručená základní práva, a proto ústavní stížnost odmítl jako zjevně neopodstatněnou,“ píše se v usnesení.

Kvůli jadernému úložišti obce na Třebíčsku podávají ústavní stížnost.
Horka a jaderné úložiště: obce na Třebíčsku podávají ústavní stížnost

Před tím obce neuspěly u Městského soudu v Praze a Nejvyššího správního soudu. Obcím se nelíbí vládní rozhodnutí z konce roku 2020. Vláda tehdy zúžila počet lokali na čtyři. Kromě Horky ve výběru jsou také lokality Hrádek na Jihlavsku, Janoch u Temelína a Březový potok na Klatovsku.

Lokalita Horka zahrnuje Budišov, Hodov, Nárameč, Oslavici, Oslavičku, Osové, Rohy, Rudíkov a Vlčatín - v těchto devíti obcí žije přibližně čtyři tisíce obyvatel.
Žaloba obcí z Horky nejdříve směřovala na Městský soud v Praze. Ten rozhodl ve prospěch vlády, což obce řešily kasační stížností. Tou se zabýval Nejvyšší správní soud, který rozhodnutí městského soudu potvrdil. Obce proto podaly i ústavní stížnost.
Kromě Horky ve výběru jsou také lokality Hrádek na Jihlavsku, Janoch u Temelína a Březový potok na Klatovsku.

„Nelíbí se nám, že stát zúžil počet vybíraných lokalit na čtyři. Když soudy naši žalobu zamítly, obracíme se na Ústavní soud. Věříme, že ten půjde víc do hloubky a dá nám do ruky návod, jak pokračovat,“ řekl už dříve Deníku starosta Rudíkova Zdeněk Souček.