„Neotevřeme obor prodavač. Letos ještě máme třetí ročník, ale v předchozích letech se nám obor nepodařilo kvůli malému zájmu otevřít. Letos nebyl zájem vůbec žádný," popsala zástupkyně ře-ditelky Hotelové školy Tře- bíč Marie Bendová. Ta má ve škole přijímací řízení na starosti.

U dalších tří oborů zaznamenávají klesající trend. Zájem je však ještě dostačující. „Například u oboru kuchař číšník se nám projevuje úbytek chlapců," dodala Marie Bendová.

Jediný obor, kde zaznamenali převis, je novinka reprodukční grafik. „Tam je o třídu velký zájem. Máme však omezenou kapacitu oboru, a bereme pouze patnáct žáků," informovala Marie Bendová.

Větší zájem je i o obor kadeřník, kde ještě pár volných míst pro druhé kolo přijímacího řízení zbývá. „Obecně o učňovské obory velký zájem není. Je pravda, že v poslední době se zvedá zájem o obráběče kovů a elektrikáře silnoproudaře, ale není to žádný zázrak," řekl ředitel Střední průmyslové školy Třebíč Zdeněk Borůvka.

Na jeho škole nabízí tři učňovské obory a všechny letos otevřou. Zájem však podle něj není nijak extrémní.

Nestíhají, a tak přestoupí

„Nyní se všichni hlásí na maturitní obory. Tam se dostanou, protože míst je hodně a žáků málo. Ale nám se ty učební obory naplní během prvního roku poté, co jsou žáci na maturitních oborech, kde nestíhají, a přestoupí následně na obory učební," vysvětlil Borůvka.

Největší zájem na střední škole stavební je o obor instalatér. Naopak nejmenší o malíře. Ten letos na škole neotevřou. „Všechny naše obory jsou mezi takzvanými máločetnými obory podporovány Krajem Vysočina. Ono se ví, že o ně není až takový zájem. Můžeme je otevřít i pro menší počet žáků. Když u oboru zájem je, tak ho otevřeme, když ne, zůstane zavřený. Malíře máme, ale nebudeme otevírat první ročník," popsal ředitel školy Alois Novák.