Byli svědky ukázkové hodiny se zaměřením na atletiku. Děti se při ní musely popasovat nejen s během, ale také překážkovou a slalomovou dráhou. „Žádný výběr těch nejlepších žáků jsme nedělali, je to běžná třída. Musím ale říct, že to jsou děti, se kterými už dva roky pracujeme, a je to znát. Po nich přijdou sedmáci, řada z nich má osmdesát kilo a hodina je pak složitější," řekla učitelka Dagmar Zelinková ze ZŠ T. G. M. Třebíč.

Podobně se učitelé z různých koutů republiky potkali při ukázkách motivačních hodin také v dalších dvou třebíčských školách, Bartuškově a Na Kopcích. „Takováto výměna zkušeností může proces vzdělávání posunout dál," zamýšlel se místostarosta Třebíče Pavel Pacal, který účastníky semináře, nazvaného Učíme se navzájem, přivítal.

Motivační hodiny mají v dětech vyvolat motivaci k učení, touhu po poznání nebo po dobrých sportovních výkonech.

„Hlavní věcí je, aby je to bavilo. Pokud se nudí, tak se hodina vleče a všichni jsou nervózní. Jak to ale děti chytne, tak to baví i učitele," mínila Dagmar Zelinková.

Příprava na běžnou i ukázkovou hodinu jí přitom často zabere jen pár minut. „Když jsme tady s kolegou, tak si s přípravou hodiny vypomůžeme. Kromě toho jezdíme na různá školení nebo jsme byli na semináři Tělo Olomouc nebo dalších v Praze. Nejlepší inspirací pak je stoupnout si sám do tělocvičny a zamyslet se," podotkla.

Středeční akci organizoval Státní zdravotní ústav. Učitelé se během ní seznámili nejen s prací třebíčských učitelů, ale také s architektonickými památkami ve městě.