VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Účinnost pastí kolísá, rozhodně není stoprocentní

Třebíčsko /ROZHOVOR/ - Myslivci pokračují v boji s divokými prasaty, která páchají stále větší škody na zemědělských plodinách. Ministerstvo zemědělství proto myslivcům přispěje na výrobu odchytových pastí, které by měly pomoci stavy černé zvěře regulovat.

26.7.2013
SDÍLEJ:

Martin Žižka.Foto: Archiv ministerstva

Jak by měly lapáky fungovat, poodhalil vrchní ředitel sekce lesního hospodářství a náměstek Ministerstva zemědělství Martin Žižka.

Kdy mohou myslivci o příspěvek žádat?

Dotace administruje a vyplácí příslušný krajský úřad. Uzávěrku příjímání žádostí prvního kola výběrového dotačního řízení stanoví ministerstvo zemědělství do 30. září kalendářního roku, jenž předchází rozpočtovému roku, v němž může být požadovaná dotace poskytnuta.

Jakou částku mohou myslivci dostat?

Příspěvek na pořízení a instalaci odchytových zařízení na divoká prasata je ve výši osmi tisíc korun v maximálním počtu jednoho zařízení na 250 hektarů honitby. Příspěvek lze poskytnout jednou za deset let.

Čtěte také článek:Divočáky mají zastavit pasti, ne všichni jim ale věří

Jak by mělo zařízení vypadat, co by mělo splňovat?

Pro výrobu a používání odchytových zařízení existují doporučení, vycházející ze zákona o myslivosti, veterinárního zákona a zákona na ochranu zvířat. Stabilní odchytová zařízení, využitelná prakticky pro veškerou spárkatou zvěř, mohou mít velikost několika arů, pak ovšem nastává problém, jak s odchycenou zvěří dále manipulovat. Přenosná odchytová zařízení mají kromě toho, že jsou mobilní, i další výhody především však snadnou manipulaci se zvěří.

Jsou dány konkrétní rozměry nebo je to čistě na myslivcích, jakou past si vyrobí?

Rozměry by měly odpovídat velikosti jedince. Pro prase divoké jsou doporučovány rozměry jednoho metru délky, půl metru šířky a 0,8 metru výšky. Obecně má mít transportka takové rozměry, aby si divoké prase mohlo lehnou, stát v nenahrbené pozici, ale nemohlo se otočit. Do výšky 0,6 metru by měly být stěny bez otvorů, tak aby se zde nemohla zvěř zaklínit spárky. Transportovat zvěř je vhodné při zatemnění bedny, které však nesmí omezovat přístup vzduchu. Vlastní odchytové zařízení sestává nejlépe z automaticky uzavíratelných, to znamená padacích nebo závěsných dveří. Vstup do zařízení by měl být vybaven nastavitelnou „selekční mříží".

Proč? K čemu by měla sloužit?

To znamená, že do otevřených dveří můžeme vertikálně zasunovat silné železné tyče, které limitují velikost zvěře, která ještě může projít do pasti. Uvnitř pasti je pak většinou samospouštěcí zařízení klopýtadlo nebo nášlapná deska, které spouští padací dveře. Všechny části odchytového zařízení pro černou zvěř, jak pohyblivé, tak pevné, musí být velmi silné konstrukce, neboť i v případě, že odchytáváme jen selata, hrozí nebezpečí, že klec rozbije bachyně, která se může snažit své potomstvo osvobodit.

Kam by měly myslivci odchytové zařízení umísťovat?

Odchytová zařízení se instalují v lokalitách častého výskytu černé zvěře v lese nebo při ochraně zemědělských kultur. Do funkčního stavu lapák uvádíme nejčastěji až v období, kdy v honitbě poklesne nabídka potravy. Podle některých zkušeností je nejvhodnějším obdobím konec zimy. Kolem zařízení, stejně jako i v něm, je třeba připravit návnadu, jejíž účinnost můžeme posílit některým pachovým lákadlem, která jsou na trhu. Nejvhodnější návnadou je kukuřice, popřípadě oves, řepa nebo siláž nebo kombinace těchto krmiv.

Jak mají myslivci naložit s odchycenými zvířaty?

Odchyt a s ním spojená manipulace nebo usmrcení zvěře podléhá nejen myslivecké etice, ale také zákonu číslo 246/1992 Sbírky, na ochranu zvířat proti týrání, kde se uvádí, že provozovatel odchytových zařízení je musí provozovat tak, aby odchycená zvířata nebyla týrána. To je především častá kontrola nastraženého zařízení. Zákon o myslivosti pak praví, že v rozhodnutí orgánu státní správy myslivosti o povolení, popřípadě uložení úpravy stavu zvěře v honitbě nebo zrušení chovu určitého druhu zvěře současně uvedeno, že při úpravě stavu zvěře neplatí některé zakázané způsoby lovu. Z praxe ale nelze doporučit odstřel zvěře v lapáku, pokud je v něm více kusů.

Jak jsou taková zařízení úspěšná?

Černá zvěř je velmi učenlivá, a proto účinnost odchytu kolísá podle vložené návnady, klimatických a povětrnostních podmínek i ročního období. Účinnost odchytových zařízení rozhodně není sto procent.

Mohou myslivci využít takové zařízení i na odchyt jiné zvěře než černé?

Ano, zařízení ale musí být k takovému odlovu konstrukčně uzpůsobeno.

Jak je to se souhlasem vlastníka pozemku?

K instalaci odchytávacího zařízení musí mít uživatel honitby souhlas vlastníka pozemku s jeho umístěním v určené lokalitě na daném pozemku.

Autor: Kamil Černý

26.7.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Želetava (v modrém) doma nestačila na žďárskou  rezervu, které musela první příčku přenechat.
22

Želetava neudržela první místo v tabulce

Výletní vlak.

Mezi Jemnicí a Třebelovicemi pojede lampionový vlak

DOTYK.CZ

Internet se baví: Babiš líbá a Benda je stejnou jistotou jako smrt a daně

/ GALERIE, VIDEO / Tvůrci internetových memů nespí a povolební situaci v Česku pochopitelně nenechali bez povšimnutí. Pozornost si získaly zejména čtyři momenty: vděk Andreje Babiše vyjádřený tvůrci jeho kampaně Marku Prchalovi, prohra Matěje Stropnického v čele Zelených, poměrně vysoký zisk SPD Tomia Okamury - a "nesmrtelný" poslanec Marek Benda.

Záchranářské derby nováčku rozhodla v závěru penalta

Třebíčsko – Porážku lídra a sousedské derby přineslo 12. kolo I. B třídy. Duel nováčků, ve kterém fotbalisté Rokytnice hostili Stařeč, rozhodl dvě minuty před koncem hostující Rambousek z penalty. Rapotice podlehly Velkému Beranovu.

Zloděj ukradl v truhlářské dílně bourací kladivo a elektrickou kytaru

Bochovice - Třebíčští policisté vyjížděli v pátek 20. října před 17. hodinou do Bochovic, kde se neznámý pachatel vloupal do truhlářské dílny.

Hermetické boxy dukovanské elektrárny jsou v dobrém stavu

Dukovany - Experti v Jaderné elektrárně Dukovany v minulých dnech odzkoušeli a prověřili stav hermetického boxu na reaktorovém bloku číslo tři. Měření pevnosti a těsnosti prokázala velmi dobrý stav, odpovídající požadavkům pro další dlouhodobý bezpečný provoz jaderné elektrárny.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení