A vypadají velmi spokojeně. „Je to tady fajn. Počasí se celkem vydařilo, až na to že by mohlo méně pršet. Nejvíce se mi líbí, že se zde mohu vyblbnout. A hlavně, že si můžeme hrát s meči," svěřila se čtrnáctiletá Katka Sporná.


„Děti se tu učí především samostatnosti a užívat si přírody. V programu tábora máme i prohlídky okolí, zřícenin, hradů a zámků a tak dále," pověděl vedoucí oddílu Michal Kubeš.


Tábor se nese v duchu tajemného období středověku. Vše se připravuje ještě před zahájením tábora, avšak plány nejsou určeny na pevno, záleží také na rozmaru počasí. „Když nám tady prší, shromáždíme se ve velkém stanu a hrajeme společenské hry. Také vyrábíme různé věci. Před pár dny jsme dělali dárky jeden pro druhého," vylíčil Kubeš.


Historicky první tábor oddílu se konal právě u Dolních Heřmanic, před patnácti roky. Následující byly jinde. Avšak posledních pět let je už tradicí konat tábor na tomhle místě," vyjádřil se Kubeš.


Většina z malých táborníků přijela z větších měst, převážně z Brna. Dohromady je tam devatenáct dětí, které na tábor jezdí pravidelně, a více než polovinu tábora tvoří děvčata.


„Už několik let jezdí na tábor více děvčat než chlapců," prozradil Kubeš. Věkové rozhraní dětí je od šesti do patnácti let a průměr činní jedenáct let. Těchto živých dětí má pod kontrolou devět dospělých osob včetně personálu kuchyně.


Děti bydlí ve stanech po dvou. Další větší stany slouží jako kuchyňka, jídelna a společenská místnost, v nichž se neustále hlídá pořádek. Tábor, který trvá tři týdny, musí mít určitý řád. „Samozřejmě, že bodujeme pořádek ve stanech. Na nástěnce visí celkové bodování. Kdo dosáhne nejvíce bodů, dostane na konci tábora odměnu, takže děti se snaží," upřesnil Kubeš.


Jen těm nejmladším se stýská po domově, ale moc času na stýskání nemají. Čekají je neustálá dobrodružství. „Snažíme se rozvíjet děti nejen pohybově, ale také rozumově a naučit je si hrát. V dnešní době, kdy děti tráví sezení u počítačů, nebo televize je to pro ně obrovská změna," podotkl Kubeš.

EVA UVÍROVÁ