„Spolupracujeme na dvou velkých krajských projektech. První pomoc do škol pro náctileté žáky základních škol a Prevence úrazů pro žáky třetích tříd,“ popisuje Hana Fukalová. Za posledních sedm let společně se svými spolupracovníky proškolila už tisíce dětí. Výuka první pomoci je pro školy zdarma. Zájem o nic projevilo na Třebíčsku třicet škol, tedy každá druhá.
Jak děti lekce první pomoci přijímají? „Různě. Překvapilo mne, že resuscitaci kojence bravurněji zvládají kluci, nebojí se toho. Stalo se mi, že i o přestávce si školáci sami zkoušeli resuscitaci na figuríně,“ říká Hana Fukalová.

Zájem o výuku první pomoci v posledních letech začínají projevovat i zaměstnavatelé. „Ozývá se řada podniků, že chtějí proškolit své zaměstnance. Momentálně školíme velké firmy,“ podotýká ředitelka.

Pomoc by měl podle ní umět poskytnout každý. Protože každý z nás může pomoc někdy potřebovat. Skloubit práci záchranáře, výuku první pomoci a spoustu další práce pro Českých červený kříž není vždy snadné. Bere to spoustu času.

„Párkrát jsem si říkala, proč to vlastně dělám. Pak si v duchu odpovím, že je to vlastně potřeba. Někdy se mi lidi svěří, že dokázali pomoci, vzpomněli si, co jsem ji říkala. Věděli, jak se správně zachovat. Proto to má význam,“ uzavírá Hana Fukalová.

Více k tématu si můžete přečíst v týdeníku Třebíčský týden. Týdeník vychází ve středu jako příloha Třebíčského deníku, od čtvrtka do úterý je v prodeji samostatně.