V prostoru u Jihlavské brány vzniknou na ulici ostrůvky pro chodce. Práce navazující na stavbu nového Podklášterského mostu budou prováděny za provozu. „Na základě požadavků policie je nutné zúžit vozovku těsně u Podklášterského mostu, kde často dochází ke kolizním situacím. V místě přibude nejen nový semafor, ale také ostrůvky pro chodce na bezpečné přecházení," řekl Aleš Kratina z městského odboru dopravy. Práce by měly začít v květnu, budou probíhat za provozu. S dokončením se počítá na podzim. Přes Komenského náměstí od Jihlavské brány po průtah na silnici I/23 se bude moci jezdit vždy po polovině vozovky.

Náklady kolem devíti milionů město zřejmě pokryje z rozpočtu. „Zkoušíme ještě požádat o dotaci z programu IROP. Pokud budeme úspěšní, může dotace pokrýt až devadesát procent nákladů," řekl Kratina. Úprava veřejného prostran-ství navazuje na krajskou stavební investici, obnášející rekonstrukci Podklášterského mostu z roku 1930 přes řeku Jihlavu. Most je ve špatném technickém stavu. Bude proto zbourán a postaven nově. Podle náměstka hejtmana Vladimíra Novotného (ČSSD) se náklady včetně úprav okolí odhadují na 49 milionů korun bez daně.

Dodavatelem obou investičních akcí by měla být společnost Colas. Na mostě přibude jízdní pruh usnadňující odbočení aut k náměstí. Po Podklášterském mostě vede jedna z klíčových komunikací města s 36 800 obyvateli, které je díky památkám zapsaným v seznamu UNESCO i významným turistickým cílem. K úplné uzavírce mostu dojde kolem 10. května a zavřený zůstane do podzimu. Město proto čekají znatelné dopravní komplika-. Kraj Vysočina plánuje dokončení prací ke konci listopadu letošního roku. Zatím probíhají přípravné práce v v ulici 9. května, kde je kvůli přeložce kabelu silnice omezena na jeden pruh. Dopravu na místě řídí semafor.