Na část testu připravenosti složek záchranného systému se bude moci zblízka podívat veřejnost. Techniku hasičských sborů z Vysočiny a jižní Moravy bude možné v lokalitě Heřmanice, jen kousek od areálu elektrárny, zhlédnout od 9 do 15 hodin.

Dojde i na dynamické ukázky odstraňování následků tornáda a záchrany lidských životů. Ty se ale budou odehrávat ve střeženém prostoru elektrárny, kam se veřejnost nedostane. Tato část cvičení se uskuteční ve dvou hodinových blocích, od 10.30 hodin a od 14 hodin.

Vernisáže se kromě delegace z třebíčského muzea vedené ředitelem Jaroslavem Martínkem, zúčastnil velvyslanecký rada Jiří Tomeš, radní Vösendorfu Herwig Pokorny a jednatel společnosti Volkskultur Edgar Niemeczek.
Třebíčské betlémy jsou na výstavě v Rakousku

V akci budou vycvičení psi a jejich vůdci při vyhledávání zavalených osob. S jejich vyproštěním ze sutin pomůže speciální sací bagr. Záchrana osob bude prováděna s přispěním takzvaného záchranného rukávu, lanového přemostění a vrtulníku.

Do rozsahem ojedinělého cvičení se zapojí také členové hasičského sboru JE Dukovany a další složky záchranného systému z obou krajů, na jejichž hranici se lokalita s jadernou elektrárnou nachází.