To se místním lidem zdá neúměrně dlouho. Ptají se, zda by mohlo dojít na zkrácení termínu uzávěry, pokud by zhotovitel pracoval přes den až do večera a o víkendech. Třebíčský místostarosta Pavel Pacal k tomu říká: „Míč je na straně kraje. My jsme naše požadavky řekli. Několikrát jsme je opakovali. Nicméně nemůžeme do tohoto rozhodnutí zasáhnout. Je to záležitost kraje.“

Podle vedoucí krajského odboru dopravy a silničního hospodářství Hany Strnadové se na jejich odbor s oficiální žádostí o zkrácení termínu uzavírky nikdo z města Třebíče neobrátil. „Žádný takový dopis na náš odbor nedorazil,“ stručně shrnula Strnadová.

Podobný požadavek prý není ani v zápise z posledního kontrolního dne na stavbě ze středy 13. dubna, jehož se zúčastnili za město Třebíč tři zástupci. „Kolegové mají pouze za úkol prověřit, jestli lze, v souvislosti s platnou vyhláškou města, povolit práci o víkendech,“ objasnila Strnadová. Prověřit bude prý třeba i finanční možnosti kraje.

Křižovatku otevřou na dva dny

Potěšující zprávou pro motoristy je, že po tyto dva víkendové dny - v sobotu 16. dubna a v neděli 17. dubna – je týnská křižovatka výjimečně ze všech směrů otevřena a je zcela průjezdná.

To se ovšem změní v pravý opak úderem sedmé hodiny ranní v pondělí 18. dubna, kdy se křižovatka opět uzavře. Uzavřena bude tentokrát ze všech směrů až do 31. srpna letošního roku. To způsobí ještě větší zhuštění dopravy v centru města, kam zamíří vozidla po objížďkách.

Co se všechno bude dít v místě výstavby kruhového objezdu v Týně, popsal stavbyvedoucí firmy Strabag Vilém Růžička: „Budou se provádět přeložky kanalizace, vodovodu, plynovodu, sdělovacích kabelů, veřejného osvětlení a kabelů nízkého napětí. Teprve pak dojde na úpravy povrchu. Z ulice Marie Majerové do ulice Táborská jsme zbudovali provizorní cestu pro autobusy, sanitky a pro vozidla se zvláštním povolením.“

Dlouhodobá uzavírka si zřejmě vyžádá, že někteří budou například nadále využívat zkratky do centra města okolo rybníka Zámiše. Marta Sobotková jezdí z Pocoucova do práce do Týna. „Při objížďkách, co byly, jsem najezdila pokaždé o šestnáct kilometrů víc. Jezdívám na Budíkovice a kolem rybníka Zámiše. Objížďka by nevadila, jako to, že kolem Zámiše někteří jezdí rychle jako divá zvěř. Potkala jsem dvě cisterny v prostisměru a musela jsem se jim autem doslova uhýbat z cesty.“ Přitom je zde zákaz vjezdu vozidel nad 5 tun, tyto vozy musí mít extra povolení. Provoz tam houstne zvláště odpoledne a v ranní špičce.

Od pátečního podvečera je otevřena silnice u Pocoucova ve směru na Třebíč. „Silnici k Pocoucovu jsme zvládli opravit o dva dny dříve,“ informoval vedoucí třebíčského výrobního oddělení KSÚS Vysočiny Miroslav Černý.