„U nás v Jaroměřicích jsme si ji pořídili díky finančnímu daru od Lesů ČR. Přispěl nám však i Spolek rodičů a přátel školy, jakož i Město Jaroměřice nad Rokytnou. Tím byla rozšířena nabídka zájmových kroužků, které na škole zajišťujeme. O keramické dílně jsme uvažovali mnoho let, ale vzhledem k nákladům to nebylo možné. Až letos díky sponzorovi jsme mohli naši vizi realizovat," informuje učitelka Ivana Julinová, která má organizaci keramických kroužků na starosti.

Zájem o práci v nich je mezi dětmi velký. Zatím funguje pět skupin z prvního stupně po deseti žácích. Scházejí se na dvě hodiny odpoledne po vyučování. Ostatní děti chtějí postupně zapojit do této aktivity v rámci hodin výtvarné výchovy. Jednu ze skupin vede i Lenka Václavková, absolventka Střední uměleckoprůmyslové školy ve Světlé nad Sázavou a Pedagogické fakulty v Ostravě. V současné době je pedagožkou volného času v Domě dětí a mládeže v Třebíči. Mimo Jaroměřice ji znají i na školách v Přibyslavicích, ve Vladislavi, Heralticích či Výčapech.

Týmová práce

„Dnes si děti vyrábějí mističku z válečků a kuliček. A využívají k tomu samozřejmě svou fantazii. Učí se jeden od druhého, je to taková týmová práce, ale každý vytvoří něco jiného. Když vidím u dětí zájem, i mě pak práce baví a těší," říká s úsměvem.

Součástí dílny je i vypalovací keramická pec a kruh. Na něm zatím zaučovala Lenka Václavková jen paní učitelky.

Před Vánocemi děti zkusí udělat kapra ve tvaru talířku. A jistě by zvládly i Mikuláše a později svícínky, zvonečky nebo adventní věnce.

„Tento kroužek mě moc zaujal, protože ráda něco tvořím, něco vyrábím, doma hodně pomáhám mámě, a baví mě pracovat s touhle hmotou," vyznala se spontánně Julie Dusíková, žákyně páté třídy. „Už jsem si vytvořila žirafu a teď dělám misku. Ráda bych keramikou obdarovala i své rodiče na Vánoce. Mámě bych dala zvířátko a tátovi třeba kapra."

„Namísto mobilů a tabletů, do kterých děcka koukají denně, vytvářejí zde vlastní výrobky, a co je nejdůležitější, mají o tuto činnost zájem, baví je, ba, dokonce se již na keramický kroužek těší. A to mě naplňuje radostí," zakončila Lenka Václavková.

PAVEL KRYŠTOF NOVÁK