Jak Deníku potvrdili oslovení provozovatelé a manažeři ubytovacích zařízení na Novoměstsku, akce tohoto typu mají kladný vliv na obsazenost hotelů a penzionů. „Pokud se v Novém Městě na Moravě konají nějaké větší závody, tvoří jejich účastníci podstatnou část naší klientely. Normálně míváme obsazenost hotelu kolem padesáti procent, v případě jako tomu bylo například v rámci právě skončeného světového poháru v biatlonu jsme zaznamenali stoprocentní obsazenost,“ vyjádřil se majitel novoměstského hotelu Artis Josef Klimeš.

Zcela plno měli v minulém týdnu také v hotelu Medlov na Fryšavě. „Akce významného charakteru, ať jde o biatlon, nebo klasické lyžování a další závody, určitě ovlivňují počty našich hostů,“ konstatovala Alena Krejčí z obchodního oddělení hotelu Medlov.

Jak poznamenal ředitel krajské organizace Vysočina Tourism Tomáš Čihák, počet přenocování rostl už loni v zimě díky juniorskému mistrovství světa v biatlonu. V příštím roce bude v moderním areálu v Novém Městě mistrovství světa dospělých. „Pro příští rok se tedy nemusíme obávat o obsazenost místních ubytovacích zařízení,“ tvrdí Čihák.

Podle starosty Nového Města na Moravě Michala Šmardy lidé do Nového Města jezdí také na in-line brusle nebo je láká trať, na níž se jezdí Světový pohár v horských kolech. „Je to jedna z nejzajímavějších tratí v Evropě,“ myslí si Šmarda.

Aktivní dovolená

A právě na aktivní dovolenou na kole, lyžích, in-line bruslích nebo v sedle koně chce do budoucna lákat návštěvníky Kraj Vysočina. Nabídku aktivní turistiky tak již nyní doplňuje síť více než 800 kilometrů hipotras, asi u 90 procent z nich se jedná o lesní a polní cesty. „Vzhledem k tomu, že jsou dobře značené, mohou je využít i pěší a návštěvníci na kolech. Hipoturisté jsou nadšení ze 150 jezdeckých stanic s vysokým standardem pro jezdce i koně,“ nechal se slyšet Tomáš Čihák.

Podle jeho tvrzení jezdí do Kraje Vysočina především domácí turisté, kterých je asi šestaosmdesát procent. Řadu akcí region pořádá zejména pro místní. „Nevidíme důvod, proč by i místní neměli trávit dovolenou přímo v regionu,“ podotkl Čihák s tím, že kraj chce vylepšit svůj turistický portál. Lidé budou mít k dispozici například plánovač tras na běžkách nebo na koni a další novinky.

„Kraj Vysočina měl zájem o posílení sportovních a turistických aktivit v regionu Novoměstska, a proto přispěl na investice v rámci sportovního areálu biatlonu částkou 60 milionů korun. Spolu s téměř stomilionovou dotací z Regionálního operačního programu a stejně vysokou podporou státu vznikl v této části kraje multifunkční sportovní stánek, který v zimě využijí lyžaři a běžkaři a v letních měsících je vystřídají cyklisté,“ řekl hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.

ZLATA PTÁČKOVÁ
 ČTK