Dnes v jejích stopách kráčí na 40 tisíc členů klubu, sdružených v základnách po celé České republice, z toho je čtvrtina mládeže.


Své výročí zakrátko oslaví i třebíčská základna. Letošních 85 let si turisté připomenou v pátek 29. srpna v hospůdce U Nováčků ve Slavicích.


„Třebíčský odbor byl založen 16. prosince 1923. Hned v prvním roce se přihlásilo 222 členů. Začátky byly velmi těžké, bylo třeba vybudovat síť řádně vyznačených stezek. V roce 1995 se Třebíč připojila k Vysočině, před čtyřmi lety se navíc klub stal samostatným právním subjektem,“ říká předseda třebíčského Klubu českých turistů Ladislav Tomáš. V čele klubu stanul v roce 2001. A těší jej, že se základna každým rokem rozrůstá. „Když jsem se stal předsedou, bylo nás asi 75. Dnes máme 109 členů. Je to dáno tím, že se každý týden něco koná,“ myslí si.


Plánují se společné vycházky, zájezdy, účast na akcích dalších odborů a k tomu osm velkých organizovaných pochodů. Loni Třebíčští připravili 88 akcí pro 3868 lidí. Účast není podmíněna členstvím v klubu, přijít může kdokoliv. „A není odmítnut ten, kdo přijde vždy ve čtvrtek od 16 hodin na turistickou základnu na Babáku v Cyrilově ulici,“ dodává Ladislav Tomáš.


Unikátní trasy


Zásluhou KČT vznikla síť turistických tras, vybudovaná napříč celou republikou. Jednoduchý systém značek červené, modré, zelené a žluté barvy mezi dvěma bílými pruhy není nikde jinde ve světě k vidění. Bez pravidelné údržby by však dávno vzal za své. Letos na ni přispěl i kraj Vysočina.


„Na obnově značení a cest v našem obvodu odpracuje 19 dobrovolníků zhruba 750 hodin ročně. Práce provádějí jen za cestovné a náhradu stravy,“ říká Ladislav Tomáš. Hospodářstvím Třebíčských je 518 kilometrů značených tras s 218 informačními místy. Na těch je 20 velkoplošných map a 768 směrovek na turistických směrovnících.


Pro další generace z nich možná nic nezbude. Značkaři stárnou a mladí nepřicházejí. „Bohužel se nám nedaří do této činnosti zapojit mladší ročníky. Je to pro ně finančně nezajímavé. Mládež má potřebu, aby činnost byla zaměřena hlavně na ni,“ podotýká třebíčský předseda.


Ty, kteří by přece jen chtěli převzít štafetu značkařů, klub vyzývá: „Zkuste přijít mezi nás. Zkuste zažít překrásný pocit, kdy je člověk v přírodě sám, pocit z vykonané práce pro ostatní. Stojí to za to.“


Členem KČT může být každý, kdo souhlasí s jeho stanovami a zaplatí roční příspěvek. Dospělí 270 korun, mládež a senioři 210. Členství je vyřízeno na počkání a přináší výhody v podobě různých slev.


Kromě základny v okresním městě jsou na Třebíčsku také v Trnavě, Náměšti nad Oslavou a Moravských Budějovicích.