„Vytříděných věcí každým rokem přibývá obecně i na Třebíčsku. Pomáhají tomu určitě i nové sběrné dvory, na nichž je odběr elektroodpadů samozřejmě běžným standardem,“ řekl ředitel svazku obcí Skládka TKO Pavel Gregor.
Občané kraje Vysočina za pět let existence zpětného odběru elektrozařízení odevzdali k recyklaci 68 692 televizí a 41 361 monitorů, což je v absolutních číslech řadí na sedmou pozici v republice.
V případě přepočtu na jednoho obyvatele dosáhl kraj díky odpovědnému chování občanů nejlepšího výsledku.
Díky recyklaci tohoto množství se uspořilo 19 250 MWh, 3763 700 litrů ropy či 95 900 m3 vody. Snížením emisí skleníkových plynů o 5150 tun CO2 se smazala roční produkce 2584 osobních aut.
Studie vyčíslí přínos recyklace
„Třídění a recyklace jsou obecně považovány za činnosti příznivé pro životní prostředí a za jednu z hlavních cest k udržitelnému rozvoji. Nyní jsme schopni přínos zpětného odběru vyčíslit konkrétně. Díky sběru a recyklaci elektrozařízení dochází k významnému snížení emisí skleníkových plynů, úsporám energie a surovin,“ říká jednatel neziskové společnosti Asekol Jan Vrba, která tuto analýzu iniciovala.
Podle studie LCA (Life Cycle Assessment) zpětný odběr a recyklace jedné televize uspoří tolik energie, kolik spotřebuje žárovka za čtyři měsíce nepřetržitého svícení, spotřebu ropy osobního automobilu za dvaadvacet kilometrů jízdy nebo zabrání vzniku odpadní vody z deseti sprchování. Podobný efekt má i recyklace jednoho monitoru.
Výsledek studie, která je celosvětově unikátní, jednoznačně prokázal, že zpětný odběr elektrozařízení je pro životní prostředí přínosný.
„Studie posoudila systém zpětného odběru televizorů a počítačových monitorů. Výsledná bilance vyzněla pro zpětný odběr elektrozařízení jednoznačně pozitivně, a to ve všech aspektech,“ informovala autorka studie LCA Marie Tichá.