„Je mi pětasedmdesát, jsem zralý do důchodu,“ směje se dlouholetý starosta, za jehož éry obec se čtyřmi stovkami obyvatel viditelně prokoukla. Chodníky mají zámkovou dlažbu, kaple sv. Floriana je opravená, kde to jde, je zasázená zeleň, keře i stromy. Vybudoval se vodovod a zavedl plyn. Staví se rodinné domy a vzniklo sedm nových obecních bytů. To vše přispívá k tomu, že lidé z Mladoňovic neodcházejí, jak tomu na venkově často bývá.

„Daří se nám udržet počet obyvatel, nevymíráme. To byl můj hlavní úkol,“ přiznává Jan Chloupek.

Poprvé se stal neuvolněným starostou ve svých 46 letech v roce 1990, kdy se Mladoňovice osamostatnily od Třebelovic. „Starostování je můj velký koníček. Já to vůbec neberu jako povinnost, nedívám se na čas ani na finanční ohodnocení, mě to zkrátka baví,“ svěřil se již dříve Deníku.

Podpora občanů i zastupitelů

Mladoňovice obdržely v roce 2006 také titul Vesnice roku Kraje Vysočina. Dnes již bývalý starosta podotýká, že nebyl na vše sám. „Měl jsem velkou podporu občanů i zastupitelstva,“ říká. A kladě hodnotí celou svoji třicetiletou životní kapitolu v čele obce. Smířlivě se dívá dokonce i státní byrokratický aparát. „Bez toho to v naší společnosti zkrátka nejde,“ míní.

80. let hasičů v Mladoňovicích

Přestože odešel na odpočinek, ruce v klín úplně neskládá. Zůstává i nadále knihovníkem, kterým je v obci od mládí. „Zrovna právě sedím v knihovně,“ hlásí Jan Chloupek.

Starostů rekordmanů, kteří jsou ve funkci několik desetiletí nepřetržitě, mnoho není. Na Třebíčsku k nim patří ještě starosta Náměště nad Oslavou Vladimír Měrka. V čele města je od roku 1994, když čtyři roky předtím zastával pozici místostarosty.