Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tři přehrady by se mohly dotknout obcí na Třebíčsku

Třebíčsko - Přehrady na řekách Oslavě, Rokytné či Želetavce se objevily na seznamu ministerstva zemědělství. Pokud se je státní úředníci za desítky let rozhodnou postavit, na Třebíčsku se dotknou katastrů obcí Mohelno, Kladeruby, Kuroslepy, Březník, Rouchovany, Dešov, Kostníky nebo Police.

3.11.2011 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/ archiv

Dlouhodobý plán státu v horizontu padesáti až sta let stanoví územní ochranu v pětašedesáti lokalitách v republice. Podle studií hydrologů má postupem desítek let z krajiny zmizet až čtvrtina vodních zdrojů, mohl by nastat nedostatek pitné i technologické vody.

A tak státní úředníci ve spolupráci s kraji vypracovali Generel lokalit pro akumulaci povrchových vod. Ten hovoří o ochraně příslušných lokalit v tom smyslu, aby se v nich nestavěly nové příjezdové cesty, nevhodné průmyslové objekty a podobně. „Podle mého soudu jde o štěk do tmy. Kdo ví, co bude za půl století. Kdysi se o tom mluvilo, pak se od toho ustoupilo. Je to fantasmagorie. Když ale chcete vědět, zda by se stavba přehrady nějak dotkla nás tady, pak říkám, že nijak zvlášť. Ani nás to neovlivňuje v rozvoji,” mávl rukou starosta Mohelna Jiří Kostelník.

Mostiště bez vody

U Mohelna by se mohla za desítky let rozlít přehrada Čučice na řece Oslavě. Je v takzvané áčkové kategorii, tedy na území dlouhodobě hájeném. Od stavby přehrady v těchto místech si stát slibuje významný zdroj pitné vody pro úpravnu Mostiště. Podle studie klimatologů kvůli změnám v přírodních procesech bude do Mostiště časem přitékat o 57 procent méně vody než dosud. Zároveň by voda z čučické přehrady mohla posloužit jako záložní zdroj pro Dukovany, pokud se budou rozšiřovat.

Ve stejné kategorii je i zamýšlená přehrada Vysočany na říčce Želetavce, která se má táhnout mimo jiné pod Policí. Pokud si to situace vyžádá, nová přehrada zlepší vodárenský odběr z nádrže Vranov nad Dyjí nebo vodárenské nádrže Znojmo.

Polický starosta Karel Janoušek se ale dlouhodobé vize státu neobává: „Máme letos nový územní plán a nijak nás to nebrzdí. V místě, kde by mohla být vodní hladina, jsou nyní tři, čtyři rekreační objekty, jenže bavíme se o něčem, co je za strašně dlouhou dobu, pokud vůbec.”

Přehrada Horní Kounice na Rokytné by zasáhla do katastru Rouchovan.

Stát o ní uvažuje jako o zdroji pitné vodou v oblasti a může posloužit jako doplňkový zdroj technologické vody pro dukovanskou elektrárnu. Přehrada Horní Kounice je zařazena v kategorii B, to znamená, že celé území není pevně fixované, ale podléhá přezkumu v šestiletém cyklu. Úředníci stanovili první termín na rok 2015.

Starosta Rouchovan Vladimír Černý není ze zamýšlené přehrady vůbec nadšený, byť dnes projekt působí utopisticky a v nedohlednu. „U nás by na potoce Rouchovanka pod vodou zmizely dva mlýny - Texlův a Šabatův. A zmizelo by také krásné údolí, klidné místo, kde si člověk, jak se říká, při procházce vyčistí hlavu a je mu líp na duši. Ano, nemáme nějaký zvláštní problém kvůli pozemkům a podobně, ale toho kusu přírody by byla obrovská škoda,” říká Černý.

Úvahy o výstavbě celé řady nových přehrad pocházejí už z dob Rakouska - Uherska. Oprášily je předlistopadové vlády v 80. letech minulého století a nyní se dostaly opět do popředí zájmu. Vzhledem k tomu, o jak složitý proces jde, sami tvůrci Generelu reálně předpokládají výstavbu pouhého zlomku z výčtu záměrů.

VYSOČANY

#nahled|https://g.denik.cz/40/68/031111_tr_prehrada_vysocany_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/40/68/031111_tr_prehrada_vysocany.jpg|Vysočany.#
ČUČICE

#nahled|https://g.denik.cz/40/68/031111_tr_prehrada_cucice_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/40/68/031111_tr_prehrada_cucice.jpg|Čučice.#
HORNÍ KOUNICE

#nahled|https://g.denik.cz/40/68/031111_tr_prehrada_horni_kounice_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/40/68/031111_tr_prehrada_horni_kounice.jpg|Horní kounice.#

Autor: Hana Jakubcová

3.11.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Nečekaná žeň čekala třebíčské plavce na podzimní ceně Motorletu, zleva David Svoboda, Sára Doležalová, Barbora Seemanová a Marie Magdalena Davidová.

Plavci Spartaku zářili na podzimní ceně Motorletu

Volby na Třebíčsku.

V Okříškách budou u voleb podepisovat petici na podporu obchvatu

Jedna z nejkrásnějších vyhlídek na Třebíčsku. Podívejte se

Čáslavice - Jedna z nejkrásnějších vyhlídek na Třebíčsku se nachází na nenápadném místě nedaleko kostela a hřbitova u Čáslavic. Místo zvané Hanzalův kopeček skýtá zvláště za slunných podzimních dní půvabné rozhledy do všech světových stran.

Zahrádkáři budou vystavovat tradiční druhy i rarity

Třebíč - Zahrádkáři se chystají v Třebíči ukázat své letošní výpěstky. Od pátku do pondělí promění Zahrádkářský dům ve Švabinského ulici v jednu velkou podzimní zahradu. Uskuteční se tam jubilejní třicátá oblastní výstava ovoce, zeleniny, bonsají a léčivých rostlin.

Na kapotu auta před domem někdo vyryl kosočtverec

Třebíč - Kosočtverec někdo vyryl na kapotu auta Nissan Juke, která stálo před domem v ulici Sv. Čecha v Třebíči.

Veletrh vzdělávání představí v Třebíči nabídky škol

Třebíč - Veletrh vzdělávání Didacta se ve čtvrtek 19. října uskuteční v Třebíči. Cílem veletrhu je podat ucelený přehled o vzdělávacích nabídkách škol a uplatnění v praxi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení