Jejich starostové se v současnosti musejí zabývat nedostatkem pitné vody.


„Máme svůj vodojem a pět obecních studní. Jako každoročně v létě bystříme pozornost, zda s pitnou vodou vystačíme,“ uvedl místostarosta Bransouz Jan Boček. Zatím je upozornění nezalévat pitnou vodou a nenapouštět bazény spíše preventivní, protože ve vodojemu začíná pomalu ale jistě klesat hladina.


V Rouchovanech na druhé straně okresu mají jak vlastní zdroj pitné vody, tak zároveň dovedenou vodu z Vranova, kterou využívají ale pouze pro zemědělství, v nouzi pak se na ni napojují i domácnosti. „K tomuto kroku jsme nyní přistoupili, protože voda v obecní studni už nestačila,“ sdělil starosta Rouchovan Vladimír Černý.


A do třetice Stařeč. Ta má nedostatek vody každoročně, důvod je prostý. Příliš rychle se rozrostla, téměř každý třetí dům má menší či větší bazén a z toho plynou potíže.


„Máme dva nové hlubinné vrty, které bychom rádi do podzimu napojili k našemu vodojemu,“ uvedl starosta Čestmír Linhart. Každopádně Stařeč se během blízké budoucnosti napojí na páteřní rozvod pitné vody, což znamená i členství ve svazku obcí.


Hlubinný vrt mají též v Jasenici na Náměšťsku. Čerpají jím drahocennou pitnou vodu z podzemního jezera. Je jí tolik, že zásobuje též vesnice Čikov a Pucov.


„Zrovna včera jsme se o tom ve vsi bavili, že jsou v Česku místa, kde vodu nemají. Ti, co nám vrt dělali, ale říkají, že náš zdroj je vydatný dost,“ objasnil starosta Jasenic Blažej Gruber.


Ve Valči pozorují pokles množství vody i v potocích, obecní vodovod ale zatím pro potřeby lidí stačí.


Čechtín, Číhalín, Kdousov, Červená Lhota, tam všude provozují vlastní obecní vodovod a zatím si nestěžují.


V Rokytnici nad Rokytnou mají dvě obecní studny nedaleko tamní přírodní nádrže určené ke koupání. I ty jsou prozatím vydatné dost.