„Nejvíc by se nám líbilo velké rozšíření. Když totiž přijedou tři auta, je to najednou zaplněné. Chceme to proto pro řidiče udělat komfortnější. Byl by samostatný vjezd i výjezd,“ řekl starosta Okříšek Zdeněk Ryšavý. Cenově by projekt mohl předběžně vyjít do jednoho milionu korun.

Bývalá pobočka banky Sberbank. Ilustrační foto.
Jaroměřickým zůstalo ve Sberbank přes 19 milionů, pohledávku chtějí odprodat

V Okříškách si za vzor vzali sběrný dvůr Klinky v Třebíči. „Najednou bychom měli dvůr na úrovni větších měst. Bylo by to lepší i pro náklaďáky, kteří odváží kontejnery. Do budoucna bychom tam chtěli umístit i váhu. Ta by tam byla hlavně kvůli stavebnímu odpadu,“ vysvětlil starosta s tím, že letos se to už ale nestihne.

Sám má zkušenosti, že dvůr bývá těžko průjezdný. „Nejhorší to bývá v sobotu. Lidi mají více času, takže se ve dvoře potká více aut. To je pak umění z toho vykličkovat. Zvlášť když má auto s sebou vlečku,“ popsal strasti víkendového provozu Ryšavý.

Okříšky chtějí rozšířit sběrný dvůr

Součástí by také mohlo být re-use centrum

Zastupitelstvo se rozšířením dvora zabývalo už v minulosti, ale bezvýsledně

Upravit sběrný dvůr chtějí také v Náměšti nad Oslavou

Podobně hovoří Jiří Wasserbauer, který služby sběrného dvora využívá pravidelně. „Renovujeme menší byt, takže odpady z něj vozíme neustále. Rozšíření bych tedy určitě uvítal,“ potvrdil. Podle něj by to lidem ušetřilo nervy. „Je to tam v pořádku do doby, než člověk potká dodávky nebo auto s vozíkem. To se pak musíme postupně prostřídat,“ přiblížil svou zkušenost.

Proti úpravě není majitel sběrného dvora společnost ESKO-T. „Byli bychom pro. Samotný dvůr totiž neodpovídá rozloze Okříšek. Přidalo by se více kontejnerů. Obyvatelům by to přineslo větší pohodlí. Ale bude záležet na radnici, jak se jí podaří domluvit s majiteli okolních pozemků. Po získání stavebního povolení a naplánování projektu se může začít,“ uvedl jednatel firmy Pavel Gregor.

Okříšky nejsou jediná obec na Třebíčsku, která by si přála sběrný dvůr vylepšit. Zájem o to mají také v Náměšti nad Oslavou. „Na velikost města je tam sběrný dvůr také malý. Jsou tam však v plánech dál. Pozemky už se podařilo vyřešit. Takže teď už pracují na samotném projektu,“ nastínil Gregor.