Otevřít obálky v rámci výběrového řízení by mělo vedení radnice příští týden v pondělí. Tam definitivně zjistí, kolik je bude nový útulek stát. Do stejné fáze se dostal letos v květnu také předchozí, v pořadí již druhý, projekt, ale jeho realizace ztroskotala na příliš vysoké ceně.

Tehdy nejnižší nabídka činila bez DPH přes šestnáct milionů korun. A to se zdálo radním příliš. „Nyní je útulek přeprojektován. Částka, která šla do soutěže, je 13,488 milionu korun. A obávám se, že níže již stáhnout nepůjde. Nicméně doufáme, že soutěž ji ještě poníží," věří radní Pavel Heřman, který má ve vedení města útulek na starosti.

Útulek vznikne v areálu společnosti Esko-T v Hrotovické ulici. Využívat bude asi třetinu tamní haly. A právě tato část doznala oproti předchozímu projektu hlavní změny.

„Původně byly plánované tři zděné kotcové sekce, ale my jsme nechali zděnou pouze jednu. V ostatních bude klecový systém se zateplenými boudami, jak se to u běžných útulků dělá. Takto fungoval třebíčský útulek 20 let a zdravotní problémy tam nebyly," popsal Heřman.

Padesát zvířat

Venku krom kotců se zateplenými boudami bude také výběhy. Uvnitř příjem, karanténa, zděné kotce či místo pro administrativu a pracovníky.

Celková kapacita útulku bude kolem padesáti zvířat. „Kapacita útulku bude kolem padesáti psů. Dnes máme v útulku kolem pětadvaceti zvířat, takže určitou rezervu mít budeme. Může však nastat situace, kdy dojde k hromadnému odebrání zvířat, a musíte je mít kam umístit," vysvětlil radní.

Přesto se nabízí možnost výpomoci i dalším obcím, které by potřebovali umístit ztracené psy, a tím si také vypomoci s náklady na provoz. „Nebude-li kapacita využitá, tak vyjdeme vstříc obcím z okolí a nabídneme jim možnost k ustájení zvířat. Samozřejmě za jistou úhradu," doplnil Heřman.

Nyní probíhá výběrové řízení na zhotovitele. Jeho výsledky by vedení města mělo znát během příštího týdne. „Otevírání obálek bude 24. října. Poté běží lhůty pro vybrání dodavatele, podepsání smlouvy a podobně. Do konce roku by tyto věci měly být splněny, pokud se nenajde někdo, kdo by napadl proces rozhodování," popsal radní Heřman.

Pokud vše půjde hladce, začít stavět pod střechou by se mohlo již po Novém roce. „Pokud nebudou velké mrazy, tak by útulek měl růst poměrně rychle. Do poloviny příštího roku by měl být postavený," nastínil radní.

Útulek v loňském roce přebralo do své správy město a spravuje ho prostřednictvím městské policie.