Povely stavbyvedoucích, řev sbíječek a vrčení míchaček se už několik týdnů ozývá z přízemních prostor obchodního domu Máj v centru Třebíče. Kolem budovy na Komenského náměstí vyrostl plot se zákazem vstupu, navíc přišla o své typické svislé obložení – až po střechu ji obepíná lešení. „Takhle si Septik pamatuji naposledy z poloviny osmdesátých let, když se stavěl,“ poznamenala ke stavebnímu ruchu Alžběta Pokorná.

Ta pro obchodní dům Máj použila tradiční přezdívku, pod kterou jej znají všichni Třebíčané. Nepříliš vzhledná stavba z komunistické éry sloužila k nákupu drogerie, papírenského zboží, kuchyňských potřeb, ale také nábytku. Nyní zde ale vznikají nové prostory. „Slyšela jsem, že tu má být Albert. To by byl v Třebíči už čtvrtý,“ dodala Pokorná.

Obchodní dům Delvita v Třebíči
Bývalá třebíčská Delvita znovu ožije. V obchodním domě otevřou supermarket

Deník několikrát oslovil mluvčí Albertu Česká republika Barboru Vanko s dotazem, kdy se má prodejna otevřít či jaká bude její výměra. Mluvčí však byla poměrně skoupá na slovo. Zvěsti o dalším třebíčském supermarketu této značky ale ani nevyvrátila. „Bohužel v tuto chvíli informace k vašemu dotazu nedokážeme poskytnout. O všech novinkách vždy včas informujeme zákazníky i média. Děkujeme za pochopení,“ odpověděla nakonec Vanko v SMS zprávě.

Zvěsti o novém supermarketu však potvrdili na radnici. „Ve spodních patrech bude skutečně prodejna Albert Fresh. Podle mých informací by její provoz měl začít v únoru či březnu příštího roku,“ sdělil starosta Pavel Pacal.

Albert Fresh je po supermarketu a hypermarketu dalším typem prodejny, kterou Albert Česká republika provozuje. První tohoto druhu vznikla před dvěma lety v Brně. Jedná se o menší obchody s výměrou asi tří set metrů čtverečních, součástí je i bar pro nákup rychlého občerstvení. „Novým typem obchodu odpovídáme na zrychlující se životní styl mnohých lidí. Zároveň přinášíme nové trendy, které ještě více podporují příjemné a rychlé nakupování. Klademe důraz na pohodlí, kdy si zákazníci mohou přijít na jedno místo pro čerstvé a zdravé občerstvení a kávu a zároveň si udělat i menší nákup,“ vysvětlil ředitel projektu Albert Fresh Ivo Ředina při otevírání brněnské pobočky.

Bývalá Havlíčkova ulice s pivovarem. Na jeho místě dnes stojí objekty obchodu a služeb lidově „septiky“.
Dříve tam stával pivovar. Nahradil ho septik

Zprávy o novém obchodu uvítala i Alžběta Pokorná. „Určitě se na Komenského náměstí hodí. Je tu velký pohyb lidí, dost jich míří i na nedaleké autobusové nádraží, tak si asi rádi před cestou nakoupí. O něco výš je ještě supermarket Centrum, ten ale tak trochu usnul v čase. Když teď bude mít konkurenci, třeba to pomůže ke zlepšení. Hodně lidí by ale taky uvítalo, kdyby se znovu otevřela Billa u hlavní pošty,“ zamyslela se žena z Třebíče.

Zatímco obchodní dům Máj se nachází západně od centrálního Karlova náměstí, Billa bývala východně od něj. Nyní je už dlouho zavřená. „Tento objekt je v majetku společnosti, která připravuje jeho rekonstrukci. Billa by se tam měla vrátit. Vše závisí na tom, jak se jim rekonstrukční práce budou dařit,“ uvedl starosta Pacal.

Obchodní dům Máj

Stojí na Komenského náměstí.
Vznikl za totality v souvislosti s rozsáhlou asanací historické čtvrti Stařečka v 80. létech minulého století.
Lidé v Třebíči mu od prvopočátků přezdívají Septik – jednak kvůli vzhledu, jednak se za minulého režimu kvůli nedostatku zboží říkalo, že „tak velký barák a stejně je v něm…“.