Není ale pouze žonglérem, věnuje se i artistickým a kouzelnickým číslům, se kterými vystupuje v Čechách i po Evropě. „Zarytá česká nedůvěra v artistická a kouzelnická vystoupení pomalu pomíjí, mám svůj originální styl a moji diváci už vědí, že kouzelník nemusí být jen starý pán v černém fraku, co vytahuje králíky z klobouku," pochvaluje si.

Kdy a jak jste se k žonglování dostal?

Měl jsem vždycky rád cirkus a mým dětským snem bylo stát se artistou. Než abych šel po škole s klukama hrát fotbal, radši jsem trénoval žonglování. Tehdy nebyly žádné kroužky ani workshopy, kde by se něčemu takovému dalo naučit. Na všechno jsem si musel přijít sám, nebyla to jednoduchá cesta. Někteří spolužáci mě měli za komedianta a posmívali se mi, na základní škole mě zesměšňovala i třídní učitelka. Ale já jsem se nevzdal a dnes jsem tam, kde jsem chtěl být.

Co vás na žonglování zaujalo, že jste začal a nakonec i vydržel?

Žonglování může být bráno jako volnočasová aktivita, můžete si házet jen tak pro zábavu doma. Tímto typem žongléra nejsem, rád vystupuji pro lidi a bavím je. Roky tréninku jsem shrnul do krátkého vystoupení a začal působit jako profesionální artista. Moje práce je mi koníčkem, takže jsem šťastný člověk.

Jak dlouho trvá, než se naučíte sestavu nebo nějaký trik?

Říká se, že žonglování je nejnáročnější cirkusová disciplína. Několikaminutová žonglérská show může být ukázkou celoživotní tvrdé dřiny. Stále je se co učit a zdokonalovat. A čím víc předmětů vám lítá vzduchem, tím víc času trénink nových triků zabere. Jeden trik můžete trénovat podle náročnosti třeba týden, měsíc nebo klidně i rok, pak ho v programu předvedete za dvě vteřiny. Navíc, pokud jste opravdový profe-sionál, musíte ho předvést s úsměvem, aby se zdálo, že na tom všem nic není.

Konkurence v žonglování, jako ve spoustě jiných oborů, roste. Je dnes těžší se prosadit, než když jste začínal?

Žonglování se v posledních letech těší oblibě u mladých lidí a s tím souvisí, že se vyrojila spousta tzv. žonglérských skupin, předvádějících vesměs ohňové show. Bohužel to většinou funguje tak, že se pár lidí naučí točit kolem těla s násadou od koštěte, což nezabere moc času. Když se tomu zapálí konce, nazývá se to ohnivou tyčí a hned je z toho ohňové žonglování. Hraje se spíš na efekt ohně než na umění. Toto dnes předvádí kdekdo a já osobně takováto vystoupení na akcích vidím nerad, když si představím, co všechno se může přihodit. Před ohněm by měl být stále trochu respekt.

Vy s ohněm nepracujete?

Trvalo mi dlouho, než jsem do svojí show žonglování s ohněm zařadil. Ovšem jedná se o žonglování s několika pochodněmi, které samozřejmě házím do vzduchu a chytám, což je podstatou žonglování. To ale v českých ohňových skupinách většinou neuvidíte, tam se stále za žonglování považuje točení s tyčí. To ať si ale přebere divák.

Spolupracujete nějakým způsobem s ostatními žongléry?

Přestože jsme v podstatě konkurenti, jsme většinou i dobří kamarádi a když to vyjde, navštěvujeme vzájemně svoje vystoupení. To není vždycky ale zrovna jednoduché. Jeden můj kamarád, který je mi zároveň i vzorem, je z Kuby, výborná kamarádka a skvělá žonglérka z Itálie, další žongléři z Portugalska či Rumunska. Člověk se občas nacestuje (směje se). Pro příští rok se chystám na turné s tradičním rakouským cirkusem, který připravuje velký program pro jubilejní 25. sezonu. Pro tuto příležitost sestavuji společné vystoupení s nejlepším rakouským žonglérem, to je pro mě výzva!

Máte i vystoupení pro děti, popište ho, prosím.

Se svými dětskými programy vystupuji od roku 2006 a od té doby jsem pro každý školní rok přichystal vždy nové představení. Programy převážně pro základní, ale i mateřské školy obsahují žonglování podané dětem zábavnou formou, mnozí z nich to pak sami zkouší. Kromě toho jsem se speciálně pro školní představení učil různé akrobatické prvky, jízdu na jednokolce, chůzi po rozbitém skle nebo kouzla. U mých kouzel se děti vyřádí a mnohdy se víc než děti baví učitelský sbor.

Je těžké se do škol prosadit?

Jak kde. Mám už takový svůj okruh škol, kam jezdím pravidelně celé roky, a těším se tam. Samozřejmě je ale stále řada takových, kde vás při nabídce programu vyhodí ze dveří hned, jak slyší slovo artista. A to myslím úplně doslova.

Žonglujete od dětství, přihodilo se někdy, že jste s tím chtěl seknout?

Ano , přihodilo. Když na sobě každý den několik hodin dřete, abyste vytvářel kvalitní show, když se se svým vystoupením dostanete až na Pražský hrad či spousty zajímavých míst daleko v cizině a tam vaši práci ocení, a pak nabídnete vystoupení pár kilometrů od svého rodného města do malé vesnické školy a vysokoškolsky vzdělaná paní ředitelka, která má vychovávat děti, vám vulgárně vynadá pro svoji nenávist vůči artistickým představením, to vás zaručeně srazí na kolena, to jistě uznáte.

To ano…

Občas vás překvapí i lidi, od kterých byste to nejméně čekal. Před pár lety jsem účinkoval na velké akci v třebíčském divadle. Byl jsem připraven v zákulisí v kostýmu a s profesionálním hereckým make-upem, který je pro vystupování na jevišti samozřejmostí, když kolem mě procházel jeden z představitelů města a uštěpačným tónem pronesl: „Tady je nějaká travesti show?" Pak mějte chuť doma vystupovat.

Pojďme raději do světa. Kde všude jste se svým žonglérským vystoupením účinkoval?

Díky žonglování jsem se do ciziny podíval mnohokrát. Dva a půl roku jsem strávil ve Velké Británii, půl roku jsem vystupoval na Slovensku, celý loňský rok v Rakousku, kde jsem byl pak také angažován ve Vídeňském vánočním cirkusu. Letošní rok jsem od března trávil na turné s cirkusem v Normandii. V cizině ovšem cirkus není to, na co jsme ochotni se dívat doma. Za hranicemi to má úroveň a veřejnost to dokáže ocenit. Představení bývá i třikrát denně.

Letos to tedy byla Francie, co plánujete dál?

I v dalších letech bych se rád se svým vystoupením podíval do ciziny, láká mě třeba Itálie či Norsko. Čas od času bych rád určitě pobavil i publikum doma. Třeba zrovna pro letošní zimu chystám nevšední program pro školy. Děti mimo jiné uvidí akrobacii v podání artisty ze slavného kanadského Cirque du Soleil, rakouskou žonglérku, která žongluje nohama, pobaví je jeden z nejlepších českých klaunů, účast na představení v Třebíči přislíbil i prezident cirkusového festivalu ve francouzském Bayeux Arnaud Tanquerel. Zkrátka chci, aby i vystoupení pro děti nabrala jiný rozměr.

TADEÁŠ MAHEL