Do informačního centra Jaderné elektrárny Dukovany zavítalo loni přes pětačtyřicet tisíc návštěvníků. „Kromě prohlídky informačního centra je v nabídce virtuální prohlídka, mimořádné exkurze nebo noční prohlídky. Zvýšený zájem zaznamenala i nedaleká vodní elektrárna Dalešice, jejíž prohlídky organizuje informační centrum,“ doplnil manažer destinační kanceláře Václav Prchal.

Druhým nejnavštěvovanějším cílem v regionu byl Státní zámek v Jaroměřicích nad Rokytnou. Na jeho prohlídku se vydalo přes třicet tisíc návštěvníků, což je o šestnáct procent víc než v roce 2022. „K návštěvě v Jaroměřicích láká také kostel sv. Markéty nebo muzeum českého básníka Otokara Březiny,“ dodal Prchal.

Třetí příčku bralo Muzeum Vysočiny Třebíč s návštěvností přes šestadvacet tisíc osob. „Muzeum Vysočiny je sdruženým turistickým cílem s expozicemi nejen na zámku, ale také na Šmeralově statku a v depozitáři na Kosmákově ulici. Pobočky Muzea Vysočiny Třebíč najdou návštěvníci v Moravských Budějovicích a Jemnici,“ vysvětlil Prchal.

Velkým lákadlem pro turisty jsou také památky Unesco v Třebíči. Pro komentovanou prohlídku baziliky sv. Prokopa a židovskou čtvrť se hřbitovem se loni rozhodlo přes čtyřicet tisíc návštěvníků Třebíče.

Návštěvnost cílů na Třebíčsku sledují jednotlivé turistické cíle a atraktivity. Specifikace cílů vychází z metodiky agentury CzechTourism. Návštěvnost cílů a atraktivit v turistické oblasti shromažďuje destinační kancelář Třebíčsko. V roce 2023 se jednalo o 19 turistických cílů dle metodiky CzechTourismu. Destinační kancelář vyhodnocuje data ze 30 turistických cílů a atraktivit. Zvyšování návštěvnosti Třebíčska potvrzuje oblíbenost této destinace v rámci České republiky. Zdroj: Destinační kancelář Třebíčsko

Nárůst návštěvníků zaznamenali loni i některá koupaliště. Branami biotopu v Jemnici prošlo o šedesát procent návštěvníků více než v loňském roce.

Nejvíc návštěvnost vzrostla na městské věži v Moravských Budějovicích. Pokochat rozhledem se vypravilo o 121 procent více zájemců než v roce 2022.