Tak by se dal stručně charakterizovat geocaching, který dorazil už i na Třebíčsko. Aniž by to místní tušili, denně prochází kolem několika desítek schovaných pokladů - kešek.


Po registraci na centrálních webových stránkách, jejichž základním jazykem je angličtina, se zájemci otevře mapa s šiframi a GPS souřadnicemi.
„Geocaching mě nadchnul, protože mám důvod jít ven do přírody. Poznávám místa v okolí, kam bych se jinak nevydala,“ vysvětluje nadšená hráčka Martina Vaculíková. „Kačeři“, jak hráči sami sebe nazývají, se rekrutují ze všech věkových skupin.


„Často jsou to celé rodiny s malými dětmi, ale také mladí lidé. Hlavně ti, kdo si mohou dovolit GPS navigaci,“ objasňuje studentka.


Cílem hry není objevit drahocenný poklad, hráč si z krabičky něco vezme a něco jiného do ní vrátí.


„Moje první keška byla hrozná. Bylo to v lednu, pršelo a byla zima. Místo jsme obcházeli nejméně dvacetkrát, ale stálo to za to,“ vypráví Radek Krajíček, který si pro svůj první výlet zvolil rybník Vavrovčák u Radošova.


„Autoři kešek chtějí být co nejoriginálnější. Kamarád na jednom výletu poznával různé vůně, nebo hledal tematickou čokoládovou kešku. Pro mě byla nejhorší cyklotúra, kterou jsme museli ujet v určitém čase,“ popisuje mladá studentka Martina Vaculíková.


Nové zábavě se věnuje teprve půl roku, ale jak sama přiznává, úplně ji pohltila.

Co je geocaching?

Geocaching je hra, která kombinuje turistiku spolu s dobrodružným hledáním pokladů. Poklady představují schránky, tzv. cache (keše), které umisťují jiní hráči této hry. Jejich obsahem bývá zpravidla notýsek pro zapisování návštěv, tužka a předměty určené na výměnu mezi jednotlivými hráči.

Při nálezu keše se zapíšete do notýsku a máte právo vzít si některý z přítomných předmětů. Na oplátku však musíte vložit nějaký svůj. K nalezení pokladu potřebujete GPS navigaci.

zdroj: www.cesky-geocaching.com

VÍCE V ZÍTŘEJŠÍM ČTVRTEČNÍM DENÍKU.

PETRA PISKOVÁ