Třebíčsko bylo ještě v lednu na 12. příčce s největší nezaměstnaností mezi regiony v republice, v dubnu se dostalo na pozitivnější 20. příčku.


Podle informací analytika Úřadu práce Třebíč Ivana Mužíka našlo v dubnu nejvíce lidí uplatnění ve stavebnictví. V něm získalo práci 196 osob. Značný podíl na snížení nezaměstnanosti měly rovněž rozbíhající se práce na poli. Stovka nezaměstnaných našla práci v zemědělských a zahradnických oborech. Mezi dalšími nejčastějšími profesemi, v nichž našli zájemci o práci uplatnění, byli řidiči a pracovníci v oblasti zpracování kovů.


Mnozí nezaměstnaní si nachází práci mimo místa, jež jsou evidována úřadem práce. „Někdy je to i čtyřikrát až pětkrát více volných míst, než jaký máme v evidenci,“ přiblížil situaci ředitel třebíčského úřadu práce Vojtěch Vymětal.


Podle něj někteří zaměstnavatelé obchází povinnost hlásit volné pracovní místo. „Zákonná povinnost přece jen existuje, tudíž by měla být plněna. Ten nepoměr je značný,“ poznamenal na adresu zaměstnavatelů Vymětal s tím, že na firmy nedodržující platnou legislativu si jejich úřad brzy posvítí. „Práci uklízečky jsem si našla u jedné počítačové firmy. O místě jsem se dozvěděla přes známé. Jinak bych práci asi nenašla,“ přiznala Deníku Věra Doležalová.


Propouštělo se i v dubnu


Ani přes příznivě vyhlížející statistiku se minulý měsíc neobešel bez masivního propouštění. Z třebíčské akciové společnosti Tipa B, na kterou byl v dubnu prohlášen konkurz, se 47 zaměstnanců zaevidovalo coby čerstvě nezaměstnaní. Také z maloobchodní sítě firmy Bellitex muselo odejít 32 pracovníků. S veřejně prospěšnými pracemi v Domě sv. Antonína v Moravských Budějovicích skončila desítka lidí.


Nejbližší očekávaný vývoj situace na trhu práce naznačil Vymětal: „V květnu začnou na mnoha obcích veřejně prospěšné práce.“ V červnové statistice se podle něj odrazí čerstvě nezaměstnaní z moravskobudějovické pobočky firmy Dr. Oetker, případně také absolventi středních škol.

Nezaměstanost na Třebíčsku

Míra nezaměstnanosti
v dubnu 2010 činila 11,8 %,
v lednu 2010 činila 13,9 %,
v dubnu 2009 činila 10,2 %.

Počty volných pracovních míst, evidovaných Úřadem práce Třebíč: v dubnu 152, v březnu 140.

Počet uchazečů na jedno volné hlášené místo: v dubnu 48, v březnu 57, v lednu 66.

Největší nezaměstnanost z mikroregionů Třebíčska byla v dubnu na Jaroměřicku (15,9 %) a na Moravskobudějovicku (14,1 %).

Nejvýraznější pokles nezaměstnanosti se projevil na Budišovsku, kde byla v březnu míra nezaměstnanosti 16,5 % a v dubnu 11,9 %.