Pokud by všechna zařízení najela na plný výkon, to znamená slunce by ozářilo solární panely, spustily by se čtyři vodní turbíny na Dalešicích, menší mohelenská plus všechny ostatní, dukovanská elektrárna s momentálním výkonem 1860 megawattů (MW) by neměla odstávku a připočítal se výkon z bioplynek a biomasy, do sítě by podle dostupných informací proudilo přes 2300 MW.

V provozu je třicet šest fotovoltaických elektráren, dvacítka malých vodních a jedná velká vodní elektrárna. Vyrostlo pět bioplynových stanic, ve dvou případech se spaluje biomasa a nad tím vším s nadhledem nedostižného výkonu bdí dukovanské chladicí věže. Chybí jen větrníky.

Stop stav

Bioplynky a Dukovany problém pro distribuční síť neznamenají, přečerpávací elektrárna Dalešice taky ne. Fotovoltaika ale díky výkyvům v dodávkách problematická je, proto už E.On vyhlásil stop stav připojování dalších „zelených zdrojů“.

„Stop stav se týká nejen žádostí o připojení fotovoltaických elektráren, ale taky větrných a bioplynových stanic. Důvodem je vyčerpaná kapacita distribuční sítě kvůli připojování velkého počtu solárních panelů. Na další kroky musíme počkat po vyjádření společnosti Česká energetická přenosová soustava,“ uvedla mluvčí E.Onu Božena Herodesová.

Jedna z prvních bioplynek v kraji Vysočina stála v areálu Zemědělského družstva Kouty. Má výkon 0,75 MW a Koutečtí by rádi přistavěli ještě jednu s výkonem 0,5 MW. Plánují též fotovoltaiku. „Čekáme, co bude dál. Jestli se vůbec uvolní kapacita a na jaký druh zařízení,“ upřesnil předseda družstva Lubomír Pisk.

Největší fotovoltaická elektrárna stojí u Náměště.

Má výkon tři megawatty. Druhá největší fotovoltaika s výkonem polovičním vznikla u Mohelna. „Stojí v areálu Agra, dřív tam byly polorozpořené prasečáky a kopřivy, takže solární panely a pořádek vnímám spíš jako přínos,“ zmínil mohelenský starosta Jiří Kostelník.

Jsou ale projekty, které se ještě uskuteční. Velká skládka odpadu u Petrůvek už bioplynku má. „Ještě před stop stavem jsme si smluvně u E.Onu ošetřili rozšíření bioplynky o 0,5 MW. Čekáme na dotace, pokud dobře dopadnou, začneme stavět příští rok,“ uvedl jednatel správcovské Esko – T Pavel Gregor.

Zatím neúspěšní jsou na Třebíčsku investoři větrných elektráren. „Jedna větrná elektrárna u Lomů na Jemnicku dostala k požadavku na připojení zamítavé stanovisko, druhá u Jiratic má od nás storno,“ upřesnila mluvčí E.Onu Božena Herodesová.