Kraj Vysočina postupně úspěšně pokračuje s administrací veřejných zakázek na autobusové dopravce Veřejné dopravy Vysočiny. V těchto dnech uzavřeli smlouvu s firmou Trado-Bus, která bude i nadále obsluhovat oblasti Třebíčsko a Moravskobudějovicko. „Zahájení provozu je od 1.května 2025,“ informovala mluvčí Krajského úřadu Kraje Vysočina Jitka Svatošková.

Výluka z Rapotic do Střelic potrvá téměř osm měsíců. Modernizace železniční trati mezi Střelicemi a Zastávkou.
Dlouhá výluka na Brno začíná: autobusy nahradí vlaky na téměř osm měsíců

Na červen letošního roku je naplánováno jednání s obcemi o jízdních řádech. „Zásadní změny cestující nečekají, snad jen kosmetické lokální vyladění jízdních řádů, které postupně konzultujeme se zástupci obcí,“ sdělila Svatošová.

Smlouva je na dobu deseti let.

Už jsou známí dopravci i v dalších regionech Vysočiny. Firma Trado-Bus bude jezdit i na Velkomeziříčsku a Bystřicku. Ve Žďárských vrších bude jezdit Zdar, na Havlíčkobrodsku Icom a na Jihlavsku ČSAD Autobusy České Budějovice.

Na plochu u nádraží v Náměšti nad Oslavou lze nyní oficiálně vjet jen s povolením Českých drah.
Výluka začíná, vjezd zakázán. Cestující zaskočila značka u nádraží v Náměšti

Zásadním hodnotícím kritériem je pro všechny soutěžené oblasti cena. Budoucí dopravci ale musí splnit i další povinná kritéria zaručující mimo jiné závazný podíl nízkopodlažnosti, výbavu vozidel včetně jejich jednotného vzhledu, informační obrazovky, jednotný odbavovací systém, instalaci klimatizace nebo maximální stáří.