Atmosféra soutěže byla velkolepá. „Mistrovství Evropy se účastní více a více evropských států, takže konkurence je každým rokem větší. Jde o velkou soutěž, která probíhá ve sportovní hale, vždy ji doprovází zahajovací a ukončující ceremoniál. Jedná se o velký zážitek, při kterém se představují jednotlivé týmy ze všech států, porotci a trenéři. Součástí je také vyvěšení vlajky mažoretkové světové federace. Každému bych přála atmosféru zažít,“ řekla vedoucí souboru mažoretek Cheerladies Třebíč Simona Kohoutová.

Třebíčské mažoretky reprezentovaly na mistrovství s několika družstvy. „Na ME jely celkem dvě skupiny dívek a soutěžily ve čtyřech disciplínách a dvou věkových kategoriích. Šlo o kategorie defilé klasik baton junior, sólo baton kadet, podio kadetky a podio juniorky,“ prozradila Kohoutová. Titul I. vícemistr Evropy vybojovaly dívky v kategorii defilé klasik baton junior.

Úspěšná kvalifikace

Účast si vybojovaly díky zvládnutí kvalifikačních kol v České republice. „Abychom mohly soutěžit na ME, musely jsme se zúčastnit Mistrovství ČR. Prošly jsme základním kolem, semifinálem a finálem. Na ME postupují první tři z finálového kola. Tedy z pozice zlaté, stříbrné a bronzové,“ vysvětlila Kohoutová.

Vystoupením vždy předchází důsledná příprava. „Před soutěží jsme zvýšily počet tréninkových hodin. Posledních čtrnáct dnů jsme trénovaly každý den kromě sobot a nedělí. Standardně přitom trénujeme tři až šest hodin týdně podle věku a počtu choreografií. Nejtěžší je vždy zesynchronizovat pohyby a práci s hůlkou u všech holek tak, aby variace a hůlka byly u všech stejné. Těžké je nacvičit práci s hůlkou, aby nám nepadala. Věřily jsme, že máme povedené choreografie, hudbu a kostýmy,“ komentovala Kohoutová.

Evropský šampionát má každý rok novinky. „V letošním roce zaznamenáváme zařazení disco dance do choreografií. Každým rokem jsou jiné medaile, poháry, diplomy. Dále je zde mezinárodní porota, která sice hodnotí podle stejných pravidel jako v ČR, ale každý porotce může mít jiný pohled na soutěžící. Hodnotí se pohybová průprava, práce s náčiním a celková choreografie, tedy např. kostýmy, hudba, přechody, tvary, výraz apod,“ objasnila Kohoutová.

Do Francie

Ani přes léto nemají mažoretky úplně volno. „Nyní odjíždíme na festivaly do Francie. Potom se těšíme na odpočinek a načerpání sil. Koncem září se zúčastní skupina juniorek Světového poháru v ST. Peterburgu,“ prozradila nejbližší plány Kohoutová. „Celkově se nám letos dařilo. Vyhrály jsme Mistra ČR, 1. vícemistra ČR a dva 2. vícemistry ČR. Na ME jsme získaly titul 1. vícemistr Evropy. V dalších disciplínách jsme se zařadily do první desítky soutěžících, což bylo naším záměrem. Sólistka Vanesa Mícková byla na ME pátá z 19 soutěžích,“ rekapitulovala Kohoutová.

Každý rok přibudou do souboru nová děvčata. „Naše představa by byla, aby jich chodilo ještě víc. Od letošního roku plánujeme zařadit také nově práci s pom pom. Ideální věk pro začátek je šest roků, kdy je dívka fyzicky i psychicky zralá pro nástup školní docházky a tedy i pro zájmové aktivity. Bereme ale i dívky mladší, od čtyř let. Pokud je mažoretka šikovná a trénuje i doma zvládne soutěž hned v prvním roce,“ uzavřela Kohoutová

Nábor nových členek se uskuteční 4. a 11. září v kině Pasáž v baletním sále, vždy od 16.30.