„Nejradši bych tam viděl pořád kino,“ přiznal obyvatel Boroviny Petr Kotrba. Kino Moravia ho podobně jako jiné Třebíčany provázelo celým životem. Rád na něj vzpomíná. Uvědomuje si však, že návrat promítání již asi není možný. „Bylo by dobré udělat tam třeba klub pro děcka,“ dodal.


„Vůbec nemám představu, pro co by se ta budova mohla využít,“ přidal svůj názor Petr Zelníček ze čtvrti Domky. „Otázka je, co se tam dá stavebně udělat. Spíše centrum něčeho. Jenže v blízkosti je Fórum a Pasáž,“ řekl pětatřicetiletý muž.


Investoři Moravii nechtějí


Asi jen málokdo v Třebíči má konkrétní a reálný nápad, pro co bývalé kino využít. Lidé si představují nejčastěji jakési centrum kultury nebo volného času. Radní ani zastupitelé zatím nemají jasno, zda si má Moravii město nechat v majetku nebo ji prodat. Vyskytlo se už i několik zájemců o koupi, byli si ale jen prohlédnout vnitřek. Konkrétní nabídku nepředložil žádný z nich.


U tří různých architektonických ateliérů radnice zadala studie využití budovy. Odborníci navrhli hotel, centrum dětí a klub důchodů. Všechny tři varianty počítají s přístavbou parkoviště. Mohlo by být na západ od kina, je tam nevyužitý prostor.


Vznikla by ulice


Aktivní stáří. Takový program by měl klub důchodců v kině Moravia. Senioři by se tam scházeli, hráli kuželky a jiné hry a věnovali se ručním pracím, koníčkům a jiné relaxaci. K tomu navrhuje studie přistavět vedle menší dům s pečovatelskou službou.


Pod parkem na Gorazdově náměstí by tak vznikla ucelená řada domů. Do reálné podoby by se mohlo vyvinout centrum pro děti. Doplňovalo by podobné domy dětí a mládeže, které už léta fungují na Hrádku a v Domcích. Radnice ale zvažuje ještě také hotel s osmdesáti lůžky a dvoupodlažním parkovištěm v sousedství.


Starosta Ivo Uher vidí pro Moravii jako pravděpodobnou přestavbu buď na centrum pro důchodce nebo pro děti. „Musíme nejprve dořešit s krajem Vysočina budoucnost Domu dětí a mládeže na Hrádku,“ řekl. Hotel by podle něj asi nebyl vhodný.


Konkrétnější plány, co dál s kinem, se Třebíčané dozvědí v létě. Zastupitelé totiž zaúkolovali výbor pro revitalizaci centra města. Má předložit již konkrétnější plány. Budoucí investor, ať město nebo soukromník, musí každopádně počítat s mnohamilionovými náklady na přestavbu. V předběžných odhadech zatím padlo číslo 50 milionů korun.


Biograf Moravia pochází z roku 1919. Byl postaven s využitím prvků pozdní secese. Cenná je jižní a východní fasáda. Původní interiér zmizel při přestavbě v roce 1958. Balkon byl tehdy odstraněn a hlediště předěláno na stupňovité. Do roku 1989 neslo kino název Sputnik.