Ve zkušební době musí odejít před dvěma měsíci radou jmenovaná nová vedoucí finančního odboru Alice Tomková.

„Po odborné stránce nemáme k paní bakalářce Tomkové nejmenší výhradu. Nicméně zjistili jsme, že tu spolupráci jsme si představovali jiným způsobem,“ zaznělo zdůvodnění z úst místostarosty Pavla Pacala.

Odcházející Alice Tomková verdikt radních obdržela v úterý. Deníku řekla: „Strávila jsem bezesnou noc, jsem pořád v šoku.“ S výtkami vedení se údajně předtím nesetkala.

„Bude mi v květnu pětapadesát, opustila jsem velmi fundovanou práci v Brně, přihlásila se sem do výběrového řízení a nakonec do toho šla. Na tu práci jsem se těšila, tady na odboru je dobrý kolektiv. Bylo mi vytýkáno, že nekomunikuji s lidmi, že je tu blbá atmosféra. Ale to není pravda,“ oponovala. Na místo nastoupila v době, kdy ještě nebyl sestavený rozpočet města, pobyla zde dva měsíce.

Ač se důvody v případě ukončení poměru ve zkušební době neuvádí, přesto se prý některé dozvěděla.

„Samozřejmě mi nějaké důvody byly řečeny. Údajně jsem nezapadla do soukolí komunikace. Myslím si, že to bylo tím, že jsem poukázala na některé věci, které se asi politikům nelíbí,“ přemítala.

Právě na Alici Tomkovou radní sázeli s tím, že má profesní zkušenosti z brněnského magistrátu.

A hledá se další šéf odboru

K situaci se vyjádřil starosta Pavel Heřman: „Nerad bych to komentoval, protože se jedná o téměř osobní charakteristiky a nebylo by dobré u člověka, který tady skončí, uvádět nějaké podrobnosti o jeho vlastnostech.“ Že za rozhodnutím radních nestojí politické tlaky, ale jde o problémy v komunikaci vedoucí s kolegy, potvrdil i zdroj blízký radnici.

Na místo vedoucí finančního odboru bude vypsáno nové výběrové řízení. „Chod odboru to nenaruší. Dobře jej nastavila už dřívější vedoucí odboru Marie Svátková,“ mínil místostarosta Pavel Pacal.

Radnice zatím nemá ani nového šéfa odboru strategického plánování a rozvoje města.

Jeho dočasným řízením na dobu dvou měsíců pověřili Bedřicha Mozora, vedoucího bývalého oddělení rozvoje města, z jehož oddělení radní opět vytvořili odbor.

Bedřich Mozor obdržel koncem ledna výpověď. Na místo vedoucího odboru bylo vypsáno výběrové řízení, do něhož probíhá sběr přihlášek do konce tohoto týdne.

„Myslel jsem, že se přihlásím, ale zjistil jsem, že nemohu, protože mám technické vysokoškolské vzdělání na ČVUT, což nevyhovuje vypsaným podmínkám,“ netajil překvapení Mozor.

Stojí si za tím, že práce je za jejich odborem vidět. Jeho tým pracoval na řadě projektů, na něž plynuly nemalé dotace. „Pustili jsme se například do projektu na sídliště ve čtvrti Horka–Domky, který se měl zpracovávat o hodně dříve. Zvládli jsme to za dva měsíce, zatímco jinde na podobné záležitosti pracovali rok. Výsledkem bylo získání dotace kolem sta milionů korun. Povedlo se získat i dotaci na „obyčejnou“ věc, jako je tělocvična ZŠ Horka–Domky. Podíleli jsme se přípravou projektu na novém baseballovém hřišti, ale také projektu na rekonstrukci zámeckého křídla,“ uvažoval Mozor.

Vzdělání, jazykové schopnosti a praxi chce využít, proto se přihlásil do výběrového řízení na post vedoucího odboru dopravy.

V konkurzu nakonec uspěl Jiří Macura, který pracuje na krajském odboru dopravy. Z neoficiálních zdrojů zaznívají zprávy, že Macura uvažuje o tom, že by se postu na třebíčské radnici vzdal. Deníku se na telefon nechtěl vyjádřit. Podle místostarosty Pacala, pokud by Jiří Macura nenastoupil, by došlo na nové výběrové řízení na místo vedoucího odboru dopravy.