Dosud v Třebíči lidé platili roční poplatek ve výši 492 korun. Radní navrhují, aby od ledna byl poplatek zvýšen na částku 732 korun.

Podle místostarosty Třebíče Pavla Pacala nově navržená cena plně odpovídá skutečným nákladům, které město za služby spojené s komunálním odpadem vynakládá.

„Letošní novelou zákona bylo městům umožněno, aby od občanů vybírala za odpad peníze odpovídající skutečným nákladům, které na tuto službu vynakládají. Doposud taková možnost nebyla. A náklady města Třebíče na věci související s tříděným i netříděným odpadem odpovídají částce 732 korun," vysvětlil situaci Pacal.

Ten považuje služby za dostatečně kvalitní. „Město na této službě nevydělává, ani ji nebude žádným způsobem dotovat. Vytváří pro ni pouze podmínky. Proto jsme se rozhodli využít zákonem stanovené normy, že občané mohou platit plné náklady za veškeré věci související s odpadem," dodal místostarosta.

Město Třebíč, pokud jde o tříděný odpad, ročně vydá 9,5 milionu korun, na netříděný odpad kolem 18,5 milionu korun.

Úlevy by měly zůstat stejné

Jak místostarosta Pacal sdělil, slevy pro některé skupiny osob by měly zůstat i nadále stejné. „Počítáme se slevami tak, jak platily doposud," potvrdil Pacal.

Poplatek za komunální odpad, takzvaný poplatek za popelnice, je v Třebíči už několik let stejný. Tak jako v Třebíči uvažují i další obce, že se pustí do zdražování poplatku za odpad. V mnoha místech okresu tak půjde o žhavé téma právě při letošních zasedáních zastupitelů. A to tak, aby se vše stihlo projednat ještě do konce roku.

Lidem se zdražování nelíbí, ať už Deník oslovil generaci mladších, či starších. „Zdražování není fér. Říkám si, jestli neustále dražší technika na svoz odpadu nemá vliv na to, že se nám ten odpad zbytečně prodraží," zmínil Petr Staněk z Třebíče