„Největší problém vidím v tom, že někteří lidé se do židovské čtvrti nechají zavézt, auto tam přijede, oni vystoupí a auto jede zpět. Tím pádem je tam provoz velmi vysoký,“ prohlásil třebíčský starosta Pavel Pacal.

Omezit dopravu v židovské čtvrti chce radnice od začátku roku 2021. Vjezd zřejmě povolí pouze rezidentům, všichni ostatní budou mít vjezd zakázaný. Jak to ale nakonec bude, mají říct odborníci. Radnice si nechává zpracovat takzvanou studii proveditelnosti. „Studie nám ukáže, za jakých podmínek je možné omezení dopravy v židovské čtvrti realizovat,“ řekl starosta Pacal.

V židovské čtvrti také velké množství aut pravidelně parkuje. I této otázce se má věnovat zmíněná studie, že by ale auta z kamenných uliček živoské čtvrti zmizela úplně, není pravděpodobné.

„Je to komplikované. Židovská čtvrť je z devadesáti procent tvořena objekty, které jsou v soukromém vlastnictví. Lidé tam bydlí, případně tam mají své provozovny. Je velmi obtížné říct, parkovat se tam nebude a neříct, kde ti lidé parkovat mají,“ vyjádřil se starosta Pacal.

Podle statistik třebíčských informačních center do Třebíče přijíždí stále více turistů. Jejich počet každým rokem roste o pět až sedm procent.