Budova hlavní pošty v Třebíči je v dezolátním stavu. O tom Deník informoval již mnohokrát a vědí to hlavně sami Třebíčané.

„Ten barák je zkrátka na spadnutí. Když tam jdu, připadám si spíš, jako bych šla někam do vězení,“ povzdechla si Alena Slabá.

"Smutné je také to, že po té loňské reorganizaci nám v Třebíči zbyly jen dvě pobočky. A ani tahle, ani ta na Hájku není bezbariérová. Pro mě jako maminku s kočárkem je to problém. A co teprve pro vozíčkáře nebo staré lidi. Nechápu, jak to Česká pošta mohla nechat dojít tak daleko,“ podotkla dále mladá obyvatelka Třebíče.

Hlavní budova České pošty v Třebíči na ulici Smila Osovského je dlouhodobě v dezolátním stavu. Náprava se stále odkládá.
Budova třebíčské pošty je v dezolátním stavu. Pošťáci z ní chtějí odejít

Česká pošta chtěla hlavní budovu v ulici Smila Osovského rekonstruovat, ale vše se zadrhlo. Nyní se chce stěhovat jinam a pomoc požádala město. K poslední schůzce došlo před několika dny.

„Na tomto jednání s vedením města byla popsána současná situace. Vzhledem k tomu, že jednání se současnými majiteli budovy jsou komplikovaná a nepřinášejí žádný posun v řešení současné situace, bylo dohodnuto, že Česká pošta za pomoci města Třebíče bude hledat novou vhodnou budovu pro pobočku pošty,“ sdělil mluvčí České pošty Ivo Vysoudil.

Ten zároveň doplnil, že Česká pošta bude třebíčské představitele také informovat o veškerých svých krocích, které v tomto ohledu podniká. Pošťáci si zjevně naplno uvědomili, do jaké situace nejen sebe, ale i Třebíčany dostali. Svědčí o tom fakt, že se jednání v Třebíči zúčastnilo nejvyšší vedení České pošty.

Schůzku s manažery České pošty potvrdil i starosta Třebíče Pavel Pacal. „Jednání v Třebíči se za Českou poštu zúčastnil generální ředitel Miroslav Štěpán,“ uvedl Pacal s tím, že se obě strany zamýšlely, jaké nemovitosti by mohla Česká pošta v Třebíči využít coby hlavní budovu.

Pobočka České pošty v třebíčské Demlově ulici.
Pro balík do centra. Česká pošta zruší pobočky v Třebíči a jednu v Budějovicích

Stěhování z nynějšího sídla do nového totiž nebude jednoduché. Pošta pro hlavní pobočku potřebuje prostory o rozloze několika set metrů čtverečních. A to přímo v centru. Město již dříve prohlásilo, že tak velkou budovu k dispozici nemá.

Přesto lze v nabídce komerčních nemovitostí několik velkých prostor najít třeba na Komenského náměstí. Další rozlehlou budovou je sídlo bývalé okresní vojenské správy (OVS) na Bráfově třídě. Jejím vlastníkem je nyní Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, který ji celou nabízí k prodeji. Zde se ale čas krátí, zájemci se do aukce musejí přihlásit do šestadvacátého března.

Bývalá pobočka České pošty v třebíčské Demlově ulici je nyní k pronájmu.
VIDEO: Další třebíčská pošta je k pronájmu. Zřejmě z ní bude obchod

Starosta Pacal přisvědčil, že i tyto nemovitosti byly tématem diskusem s vedením České pošty. „Město doporučilo poště mnoho různých variant včetně těch, které zmiňujete. Pan ředitel Štěpán si vyžádal jeden měsíc na jejich interní posouzení a další jednání. Poté přislíbil účast na tiskové konferenci města, kde bude informovat o dalším vývoji a plánech v Třebíči,“ doplnil Pacal.

Budova OVS má menší nevýhodu – nejbližší parkoviště pro veřejnost je na Sirotčí ulici. Nemovitost sama přímo sousedí s obchodní akademií a přes dvůr také s Gymnáziem Třebíč.

Zdroj: Deník/Milan Krčmář

Podle ředitelky gymnázia Alice Burešové je i kvůli mladým lidem, kteří se v místě pohybují, nutné, aby bývalá „óvéeska“ získala dobrého vlastníka.

„My bychom nejvíce uvítali, kdyby budovu získal kraj. Máme již společně s panem ředitelem obchodní akademie plán, jak ji využít pro studenty a kraj nás v tom podpoří. Vznikl by zajímavý kampus v centru města i se zelenými plochami. Pošta je samozřejmě lepší než ubytovna, ale myšlenka škola plus kavárna je mnohem lepší,“ nastínila Burešová.