První letošní závod v tomto netradičním sportu se konal v sobotu pětadvacátého listopadu v Plzni v Boloveckém rybníku. „Byl extrémně náročný. Na tom se shodla většina plavců,“ prohlásila Petra Klementová, sestra a zároveň manažerka Lední medvědice. O to více může Andreu Klementovou i její fanoušky těšit, že i přes krajně nepříznivé podmínky zvítězila v ženské kategorii na kilometrové trati.

Voda měla 4,6 stupně Celsia a při vstupu plavců do vody se zatáhla obloha. „Začal pofukovat vítr, přičemž zima a vítr je vždy nejhorší kombinace. Andrea po startu nasadila tempo a držela se vepředu. Počasí se stále více zhoršovalo, začal padat sníh a silně foukat. Ze břehu bylo vidět, jak plavci bojují s větrem a vlnami, které byly v jednom směru proti nim. Celou dobu se Andrea držela na první příčce, a to i před muži, ale poslední cílová rovinka byla hodně náročná,“ popsala Petra Klementová.

Andrea Klementová se v cíli vítá se svými kamarády z otužileckého Klubu ledních medvědů Třebíč.
Andrea Klementová z Třebíče zdolala Dalešickou přehradu. Uplavala devět mil

Silný vítr a velké vlny její sestru odnesly o několik metrů bokem, čímž ji předhonil první z mužských účastníků. „Za ženy to ale bylo první místo. Po doplavání byla úplně hotová. Její první slova byla, že se málem utopila, že se nemohla nadechnout a spolykala plno vody, že plavala, ale stále byla na místě. Z vody se jí šlo velmi těžko, točila se jí hlava. Horší závod prý ještě nezažila,“ doplnila Andreina sestra.

Také ostatní plavci si stěžovali na podmínky soutěže. „Někteří závod ani nedokončili. Před startem si většina plavců tratě snížila na kratší vzdálenosti, protože měli strach, že by delší tratě v takovýchto podmínkách nezvládli. Čtyři z nich museli později dokonce vyhledat lékařskou pomoc,“ uvedla dále Petra Klementová k prvnímu letošnímu závodu své sestry, která v zimním plavání reprezentuje nejen Třebíč, ale na mezinárodních akcích i Českou republiku.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Bývalý ovčín ve Valči se změnil v kulturní dům. Podívejte se, jak ožil

Zdroj: Deník/Milan Krčmář