„Čím dříve je případné onemocnění diagnostikováno, tím je léčba účinnější a je reálnější možnost úplného uzdravení,“ řekla specializovaná lékařka Hana Chmelíčková.

Vyšetření by měli absolvovat především ti, kteří mají vysoký tlak, cukrovku, kouří a v jejichž rodině se už dříve nemoci ledvin vyskytly. U těchto skupin je výskyt jednoznačně častější.

„Onemocnění se nemusí v počátku nijak projevovat, mezi zjevné projevy pak může patřit bolest břicha nebo v zádech, krev nebo zákal v moči, otoky, svědění kůže, chudokrevnost a vysoký tlak,“ doplnila náměstkyně pro léčebnou péči Edita Richterová.

Ambulance pro Den ledvin bude otevřena v přízemí budovy U, v místě bývalého sídla radiodiagnostiky, od 9 do 12 hodin. Tradiční místo akce - nefrologická ambulance v pavilonu D – nebude tentokráte pro zajištění akce vzhledem k probíhajícím stavebním pracím v areálu nemocnice využita.

K vyšetření je nezbytný vzorek ranní moči, ale není nutné, aby byl odebrán přímo v nemocnici. Zájemci o vyšetření si jej mohou přinést z domu. V čekárně při příchodu vyplní kontrolní dotazník a sestry zajistí vážení a měření tlaku. Následuje testování moči a vyhodnocení vyšetření u lékaře.

„Nejvíce lidí přišlo v předešlých letech ihned po otevření ordinace a někteří tak čekali na výsledky delší dobu. Pokud někdo donese vzorek moči z domu, může přijít až na pozdější čas, kdy je čekárna výrazně volnější,“ poznamenala Hana Chmelíčková.